Úterý, 7. prosince, 2021

Soud zamítl žaloby insolvenčního správce OKD na pojišťovny

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Krajský soud v Ostravě tento týden zamítl tři odpůrčí žaloby insolvenčního správce společnosti OKD Leeho Loudy proti zdravotním pojišťovnám. Správce v nich žádal, aby pojišťovny vrátily do majetkové podstaty OKD část peněz, které jim firma zaplatila jako zdravotní pojištění zaměstnanců. Soud všechny žaloby zamítl jako nedůvodné. ČTK to řekla soudkyně Simona Pittermannová.

Největší žalovaná částka se podle informací v insolvenčním rejstříku týkala Revírní bratrské pokladny, kdy šlo celkem o více než 11 milionů korun. Společnost OKD poslala peníze pojišťovnám v době, kdy už byla v úpadku, platby se však týkaly ještě doby před úpadkem. Louda už dříve řekl ČTK, že tyto peníze pojišťovny neměly dostat, ale měly je přihlásit jako pohledávky. Ostravský soud s tímto názorem nesouhlasil.

Už dříve soud rozhodl v podobném incidenčním sporu týkajícím se žaloby insolvenčního správce na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP). Šlo o částku více než 1,2 milionu korun a soud žalobu rovněž zamítl.

Příští týden soud vyhlásí rozhodnutí mimo jiné v dalším obdobném sporu týkajícím se České správy sociálního zabezpečení, kde jde dohromady o částku přesahující 19 milionů korun. Vzhledem k tomu, že ve všech kauzách jde o stejnou skutkovou podstatu, lze očekávat, že i tuto žalobu soud zamítne.

Proti rozsudku ve sporu s VZP se insolvenční správce odvolal a dá se předpokládat, že tak učiní i v ostatních případech. O odpůrčích žalobách tak bude rozhodovat Vrchní soud v Olomouci.

OKD je v úpadku od předloňského května. Do potíží se firma dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Věřitelé přihlásili u soudu pohledávky za více než 20 miliard korun, pohledávky za většinu této částky ale insolvenční správce popřel. Věřitelé a soud už firmě schválili reorganizační plán, odvolali se proti němu ale největší neuznaný věřitel Citibank a mateřská společnost NWR Holdings B. V. Vrchní soud v Olomouci o odvolání ještě nerozhodl. V OKD se dál těží černé uhlí. I se zaměstnanci z dodavatelských firem tam nyní pracuje okolo 9500 lidí.

-ČTK-

O vývoji situace v OKD jsme v Ekonomickém deníku psali například v těchto článcích:

OKD zaměstnalo za 9 měsíců téměř nových 200 lidí, další hledá

 Ve Sněmovně by mohla vzniknout vyšetřovací komise k OKD.

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter