INZERCE

Sněmovna si zopakuje jednání o provizích pro pojišťováky

Sněmovna vrátila vládní novelu zákona o pojišťovnictví do druhého čtení. Koalice do ní bude moci načíst svůj kompromisní návrh, který reguluje výplaty provizí zprostředkovatelům. 

Právě kvůli omezení provizí se při červnovém projednávání novely ve Sněmovně strhnul spor mezi poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem a ministrem financí Andrejem Babišem.

POZOR, U REGULACE MARŽÍ POJIŠŤOVÁKŮ BY NEMUSELO ZŮSTAT

Důvodem tohoto sporu byl měnící se postoj ministerstva financí k návrhu na omezení provizí pro zprostředkovatele životního pojištění, na který poukázal autor návrhu, právě poslanec Šincl. Naznačoval, že za výhradami ministerstva by mohly být obchodní zájmy šéfa hnutí ANO a majitele Agrofertu Babiše. Ministr financí jeho vystoupení označil za „sprostý koaliční podraz“. Rozpočtový výbor totiž předtím podpořil Šinclův návrh a ministerstvo s tím v zásadě souhlasilo. Poté ale svůj postoj začalo měnit.

Podstatou Šinclova návrhu bylo zamezit současné praxi, kdy zprostředkovatelé ve snaze získat provizi za uzavření nové smlouvy s klienty ukončují smlouvy nejčastěji mezi druhým až pátým rokem pojištění.

MARTINU PROSOVI ZLOMIL VAZ MINISTERSKÝ VELETOČ

Koaliční rada se koncem srpna dohodla na tom, že výplata provizí pojišťovacím zprostředkovatelům i pořizovací náklady při výpočtu tzv. odkupného pojistné smlouvy by měly být povinně rozloženy do období pěti let. Kompromisní návrh neobsahuje cenovou regulaci v podobě stanovení maximální přípustné výše provizí. Nyní časové rozložení výplaty provize není stanoveno.

Pojišťovny podle dosavadních informací návrh na rozložení výplaty provizí do období pěti let. Naopak finanční zprostředkovatelé jsou proti, opatření podle nich nechrání klienty, ale zájmy pojišťoven.

Samotná novela upravuje činnost pojišťoven a zajišťoven podle několika evropských směrnic. Hlavním cílem změn je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb. Cílem unijních předpisů je vytvoření vnitřního trhu s pojištěním a zajištěním s využitím tzv. jednotného evropského pasu, který můžou v rámci unie používat už banky. Novela také rozšiřuje dohledové pravomoci ČNB a má platit od příštího roku.

Miroslav Zeman, Bankovnipoplatky.com