INZERCE

České Gripeny při airpolicingu. Foto: Armáda ČR

Smlouvu o pronájmu gripenů, než přiletí americké F-35, chce mít ministerstvo obrany hotovou do konce roku

Členové sněmovního výboru pro obranu řešili v uplynulém týdnu situaci ve státním podniku VOP CZ, modernizaci tankového vojska nebo nákup útočných granátů. Klíčovým bodem byl pronájem nadzvukových letounů JAS-39 Gripen, o kterém informoval zákonodárce první náměstek ministryně obrany František Šulc. Výboru se dále účastnili náčelník Generálního štábu Karel Řehka, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajor Radek Hasala, vrchní ředitelka majetkové sekce ministerstva obrany Marta Kopecká a vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka.

Dodatek, který by měl prodloužit pronájem švédských stíhaček JAS-39 Gripen pro českou armádu do roku 2035, chce ministerstvo obrany uzavřít do konce letošního roku. Pronájem švédských stíhaček by za běžných okolností expiroval v roce 2027. V roce 2035 mají na základě rozhodnutí vlády Petra Fialy (ODS) český vzdušný prostor zabezpečovat americké F-35 s technologií Stealth.

Zástupci ministerstva obrany podrobnosti dodatku aktuálně projednávají se švédskou stranou. Podle vyjádření resortu Jany Černochové (ODS) řadě bodů už se dohoda podařila.

„Předmětem vyjednávání jsou vojensko-operační požadavky, rozsah požadovaného výcviku, právní aspekty smluvního vztahu a samozřejmě finanční oblast. V řadě oblastí již bylo dosaženo konsenzu, ale s ohledem na aktuální fázi vyjednávání je předčasné dělat nějaké konkrétní závěry,“ řekl na výboru první náměstek ministryně obrany František Šulc.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka pak podotkl, že nechce prozrazovat konkrétní věci ohledně modernizace, aby neukazoval třeba na „určité mezery“ a na to, co je na letounech nutné udělat.

Členové výboru řešili i klíčové momenty pořízení švédských stíhaček, vláda rozhodla o zabezpečení úkolů armády pořízením čtrnácti kusů těchto taktických nadzvukových letounů v roce 2003.

Šlo o provizorní a dočasné řešení, protože původně mělo český vzdušný prostor zajišťovat 24 letounů, které měly být zakoupeny, ale kvůli limitovanému rozpočtu nakonec došlo ke snížení na 14 kusů a jejich pronájmu či operativnímu leasingu od Švédského království. Rozhodnutí provázelo podezření z korupce, ta se ale neprokázala.

Poté byla dohoda oproti původně plánovanému navýšení na 24 letounů prodloužena do roku 2027.

Vedení ministerstva kvůli nákupu stíhaček F-35 a delší čekací lhůtě na jejich dodání řeší variaci prodlouženého pronájmu, který by měl po 30 letech provozu letounů takzvané 4. generace na letouny na5. generace F-35. Letouny Gripen C, D by měly být používány do roku 2035, kdy by měl skončit jejich životní cyklus.

Vláda Petra Fialy na začátku prosince schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun. Obsahují pořízení letounů F-35, využívání nyní provozovaných letadel JAS-39 Gripen do roku 2035, ale i výstavbu nezbytné infrastruktury, jak oznámilo ministerstvo obrany.

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka. Foto: Radek Čepelák

Podstatnou částí jsou i rezervy stanovené pro kurzové výkyvy i pro jiná finanční a věcná rizika. Vypracování dokumentu pod názvem Program reprodukce majetku vyžaduje zákon. Schválení umožní zabezpečení ochrany suverenity vzdušného prostoru České republiky i dodržení závazků vůči NATO a Evropské unii až za rok 2050.

Celkové náklady na udržení a rozvoj schopností českého nadzvukového letectva jsou stanoveny přesně na 215,8 miliardy korun.

„Netýkají se pouze pořízení letounů F-35, ale investic do celého nadzvukového letectva Armády ČR až do roku 2036,“ uvedla po rozhodnutí vlády ministryně obrany Jana Černochová.

V částce je tedy zahrnuto i využívání letadel Gripen, s nimiž se počítá do roku 2035. Ve stejný rok by také měly dosáhnout cílových operačních schopností i nová letadla F-35.

Program zahrnuje například pořízení 24 letounů F-35, výdaje na zajištění potřebné nemovité infrastruktury pro stíhací letectvo, odhad nákladů na pronájem či podporu letounů JAS-39 Gripen nebo kurzovou rezervu.

Program reprodukce majetku je zákonem o rozpočtových pravidlech požadovaný plánovací dokument, který definuje maximální finanční, časový a věcný rámec pro plánované investiční výdaje. Celková částka nemusí být ve skutečnosti vyčerpána, nesmí být ale překročena. Plány jsou proto sestaveny s ohledem na možná rizika.

Každý program reprodukce majetku obsahuje ve svém finančním rámci zohlednění možných věcných i cenových rizik, tedy cen materiálu a služeb, směnné kurzy v případě kontraktů v cizích měnách a další jevy, které je velmi obtížné predikovat na období téměř patnácti let.

Nákup letounů 5. generace F-35 schválila vláda letos v září na základě vojenského doporučení Armády ČR. Pořizovací náklady budou placeny postupně v letech 2024 až 2034. Celý projekt byl vyčíslen na asi 150 miliard korun, v ceně je nákup letadel i výstavba nezbytné infrastruktury.

VOP CZ, granáty pro speciály a modernizace tankového vojska

Členové výboru řešili aktuální situaci ve státní zbrojovce VOP CZ. Na začátku loňského prosince ministryně obrany Jana Černochová odvolala ředitele Marka Špoka kvůli dlouhodobé špatné kondici strategického státního podniku ministerstva obrany a problémům s podřízenými. Už na podzim ministerstvo v šenovském podniku kontrolu.

Poslanec hnutí ANO Josef Bělica řekl, že ministryně po odvolání ředitele Špoka uvedla, že podnik není v jednoduché hospodářské situaci. Na konci ledna podle něj měl být k dispozici výstup z probíhající veřejnosprávní kontroly.

„Prvního března jsem žádal prostřednictvím výboru pro obranu o zpřístupnění výsledků kontroly, to znamená více než měsíc potom, co byla kontrola ukončena, abychom se s ní mohli seznámit,“ řekl Bělica

Podotkl, že mu ministerstvo sdělilo, že závěry kontroly budou prezentovány až na jednání výboru pro obranu. Bělica také ministryni v této věci interpeloval.

„Nedokážu si vůbec představit, že výbor pro obranu, který má kontrolovat ministerstvo, prostě nedostane informace, které jsou v daném okamžiku dostupné,“ řekl Bělica, kterého zajímají hospodaření VOP CZ za loňský rok a přípravy na projekt BVP CV90, na kterém má státní podnik participovat.

Výbor také řešil modernizací tankového vojska. Náměstek František Šulc připomněl, že armáda úspěšně zařadila do výzbroje 14 tanků Leopard 2A4, které obdržela jako dar od vlády Spolkové republiky Německo. Tato nabídka byla následně rozšířena o možnost odkoupit další tanky.

Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny. Starší, ale plně funkční stroje, původně využívaly švýcarská a německá armáda. Foto: Ministerstvo obrany

„Pokud bychom využili všech těchto možností, mohla by naše armáda mít již koncem roku 2025 kompletně přezbrojený tankový prapor dle standardů NATO… …Existuje možnost vytvoření ideálních podmínek pro plynulé začlenění tanků Leopard 2A8, o jejichž pořízení probíhají v současnosti jednání s německou stranou a u kterých se počítá, že budou dodány v letech 2027 až 2030. Možnost souběžného používání tanků Leopard 2A4 a 2A8 poskytuje do budoucna možnost pokrytí potřeb aktivní zálohy tankového vojska a rovněž vytvoření nezbytně nutných mobilizačních rezerv,“ konstatoval František Šulc.

Náčelník Generálního štábu Karel Řehka doplnil, že modernizace a výměna tanků je splněním závazku české armády vůči NATO na těžkou brigádu.

„Brigáda musí být schopna nasazení organických, tankových a mechanizovaných pracovních úkolových uskupení při pozemních taktických činnostech ve vysokém tempu za účelem poražení sil nepřítele kombinací palby, udržitelnosti a využití tankových jednotek. Jinými slovy, těžká brigáda musí disponovat alespoň čtyřmi novými prapory, z nichž jeden musí být tankový,“ uvedl Karel Řehka.

Poslanci řešili i nákup granátů. Náměstek František Šulc připomněl, že dodavatele resort řeší už od roku 2017, kdy ministerstvo obrany oslovilo neomezené množství dodavatelů prostřednictvím soutěže. Šulc podotkl i možnost výroby těchto granátů přímo v České republice.

Ministerstvo obrany ale po dokončení zadání loni uzavřelo rámcovou smlouvu na dodávky ručních granátů se společností Colt CZ Defence Solutions z holdingu Colt CZ Group. Ta je platná do října roku 2027 s maximálním možným plněním do 500 milionů korun včetně DPH.

Prvních 50 000 kusů granátů musí Colt CZ Defence Solutions dodat nejpozději do konce letošního srpna. Ministerstvo obrany požadovalo podíl minimálně 50 procent výroby v České republice.

Náčelník Generálního štábu Karel Řehka poslancům řekl, že armáda se snaží objednávky rámcové smlouvy urychlit.

„Jako armáda v oblasti ručních granátů jsme v situaci, kdy nemáme požadované zásoby, které bychom potřebovali mít. A i z hlediska aliančních standardů to je jeden z těch typů munice, které potřebujeme doplnit… …Zároveň chci říct, že my jsme jednoznačně požadovali, aby se jednalo o tento konkrétní typ granátů a trvali jsme na tom z toho důvodu, že granát je zavedený. Jsou k tomu zpracované veškeré metodiky, manuály. My nemůžeme měnit každý rok typ granátů, už kvůli bezpečnosti. Proto jak z hlediska standardů spokojenosti s tím typem granátu, tak z hlediska zavedení je to už standardní granát pro armádu,“ dodal Karel Řehka.

Jan Hrbáček