INZERCE

Rozhodnutí vlády zahájit jednání s USA o nákupu stíhaček F-35 vychází z analýzy, kterou vypracovala česká armáda. Foto: Ministerstvo obrany USA

Vláda schválila rekordní armádní nákup. Za americké stíhačky F-35 zaplatí 106 miliard korun

Vláda dnes schválila nákup 24 stíhaček F-35. První stroje budou k dispozici v roce 2029, kdy začne výcvik českých pilotů ve Spojených státech amerických. Do Česka první letouny dorazí v roce 2031 a plný počet jich budeme mít v roce 2035. Informoval o tom premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci na Úřadu vlády.

Vláda tak poslechla doporučení armády, které preferuje právě nákup strojů F-35A Lightning II. Za důležité považuje premiér Fiala i to, že si tyto nejmodernější stíhačky pořizuje celá řada zemí NATO. Navíc se jedná o řešení na mnoho desítek let dopředu. Podle Fialy bude nákup financován z rozpočtu ministerstva obrany.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) k rozhodnutí dodala, že na nákupu stíhaček byla jednoznačná koaliční shoda a že není čas na „další provizoria.“ Celková pořizovací cena včetně leteckého simulátoru a munice podle Černochové dosahuje 106 miliard korun bez DPH. Další miliardové výdaje padnou na úpravu vojenských letišť. Provozní náklady včetně paliva a munice budou dosahovat 4,9 miliardy korun ročně, tedy zhruba tři procenta rozpočtu na obranu.

Pronájem 14 stíhaček Gripen ze Švédska končí v roce 2027. Zatím tak není jasné, jak Česko zajistí ochranu svého vzdušného prostoru mezi lety 2027 až 2031.

Jak Ekonomický deník informoval na počátku září, náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka oznámil, že armáda se po dvou letech analýz a zkoumání trhu rozhodla pro americkou variantu – F-35A Lightning II. Konkurenční nabídku švédských Gripenů E armáda nepřijala. Představitelé armády argumentují bojovými schopnostmi F-35 a cenou, která jim podle nich odpovídá kvalitě.

Zástupci armády zároveň ujišťovali, že extrémně nákladná nebude ani rekonstrukce čáslavského letiště. Zkušenosti se zaváděním letounů F-35 v jiných zemích uvádějí rozmezí mezi 300 až 500 miliony eur na jednu leteckou základnu, tedy zhruba 7 až 12 miliard korun.

(red)