INZERCE

Generální ředitel společnosti Holtec Kris Singh podepisuje rámcovou smlouvu o zřízení infrastruktury pro výrobu jaderných zařízení a komponentů na Ukrajině v kancelářích společnosti Holtec v Camdenu. Foto: Holtec

Ukrajinský Energoatom začne vyrábět komponenty malých amerických modulárních reaktorů

Ukrajinská energetická společnost Energoatom a americká společnost Holtec International podepsaly v uplynulých dnech 2024 rámcovou dohodu o převodu americké technologie Holtec pro výrobu komponent malých modulárních reaktorů (SMR) na Ukrajinu. Dohoda předpokládá obnovu poškozené ukrajinské infrastruktury pro výrobu energie zřízením nových výrobních kapacit v zemi a výrobu jaderných systémů, konstrukcí a komponentů pro pokročilé malé modulární reaktory, systémy skladování a přepravy vyhořelého jaderného paliva, a další potřeby Ukrajiny a jejích sousedů související s jadernou energií.

Vybudování infrastruktury v zemi v rámci této dohody učiní Ukrajinu autonomní ve výrobě jaderného zařízení, čímž se zvýší energetická bezpečnost země. Zároveň zkompletované reaktory mohou odebírat i další země v regionu.

Rámcovou smlouvu podepsal úřadující generální ředitel společnosti Enerhoatom Petro Kotin v Kyjevě a současně prezident a generální ředitel společnosti Holtec International Kris Singh v Camdenu v New Jersey.

Podpisu se účastnil také ukrajinský ministr energetiky pan German Galuščenko. Mezi další účastníky patřili Shawn Anderson, ředitel kanceláře pro energetiku velvyslanectví USA v Kyjevě a energetický atašé, Denys Yehorov, ředitel oddělení mezinárodní spolupráce společnosti Enerhoatom, Riaz Awan, viceprezident společnosti Holtec pro operace na Ukrajině, a řada vedoucích pracovníků společnosti Holtec International, jakož i zástupci různých ukrajinských organizací a místních zpravodajských médií.

Cílem této dohody je pokročit v zavádění pokročilých jaderných reaktorů Holtec SMR-300 na Ukrajině v souladu s dohodou o spolupráci ze dne 21. dubna 2023 podepsanou oběma stranami a podpořit nerušený provoz reaktoru prostřednictvím úspěšně nasazeného zařízení pro skladování použitého paliva.

Jak je stanoveno v rámcové smlouvě, zřizuje se pracovní skupina, která bude pokračovat v práci potřebné pro technické a další aspekty v souladu s komplexním implementačním plánem.

„Zřízení výrobních kapacit pro jadernou energetiku v zemi by nejen přispělo k posílení energetické bezpečnosti země, ale také by umožnilo Ukrajině stát se globálním lídrem v oblasti jaderné energie. Dokument podepsaný společností Holtec a Ukrajinou by umožnil naší zemi stát se regionálním centrem pro výrobu, vývoz, školení a zavádění SMR a pro nakládání s použitým palivem vyrobeným našimi provozovanými reaktory a zároveň by získal četné výhody hospodářského rozvoje a vytváření pracovních míst a dekarbonizace a podpory budoucnosti zelené energie,“ řekl k dohodě ministr energetiky Ukrajiny German Galuščenko.

„Nespravedlivá ruská agrese jasně ukázala zásadní význam ukrajinské jaderné energetiky pro energetickou bezpečnost naší země. Pokračující spolehlivý provoz našich reaktorů je skutečně životně důležitý pro zajištění suverenity Ukrajiny ve všech základních aspektech, včetně národní obrany a naší ekonomiky. Společnost Energoatom usiluje o poskytování inovativního vedení v oblasti čisté energie prostřednictvím pokročilých technologií se zaměřením na konkrétní opatření směřující k energetické nezávislosti a spolehlivým dodávkám energie pro své občany a průmysl. Téměř všechny fosilní elektrárny však byly poškozeny kvůli neúnavnému ruskému1 bombardování, Ukrajina vyžaduje pokročilé jaderné technologie více než kdy jindy, protože naše odvětví jaderné energie nyní musí nést více než 75 procent spotřeby elektřiny v zemi,“ řekl úřadující generální ředitel společnosti Energoatom Petro Kotin.

„Rámcová dohoda mezi společnostmi Energoatom a Holtec International předpokládá vytvoření infrastruktury pro výrobu a výrobu jaderných systémů, konstrukcí a komponent pro pokročilé malé modulární reaktory, skladovací a přepravní systémy vyhořelého jaderného paliva a další aplikační potřeby Ukrajiny související s jadernou energií. Zavedení pokročilých technologií a nejmodernějších výrobních zařízení na Ukrajině bude mít velký význam pro poválečnou hospodářskou obnovu naší země. Tato rámcová dohoda povede k modernímu výrobnímu a školicímu zařízení, které by podnítilo ekonomický rozvoj, vytvořilo dobře placená pracovní místa a vydláždilo cestu pro to, aby se Ukrajina stala regionálním centrem pro technologii SMR-300 společnosti Holtec a použité palivo. V neposlední řadě bude tato rámcová dohoda hrát důležitou roli při posilování energetické bezpečnosti Ukrajiny a prosazování cílů naší země v oblasti dekarbonizace, energetické nezávislosti a diverzifikace,“ dodal Kotin.

Ředitel kanceláře pro energetiku velvyslanectví USA v Kyjevě a energetický atašé Shawn Anderson zdůraznil „zásadní význam energetické nezávislosti a diverzifikace pro zajištění národní, energetické a ekonomické bezpečnosti Ukrajiny. Nedávný podpis rámcové smlouvy představuje významný milník, protože dláždí cestu pro zřízení špičkového výrobního závodu zaměřeného na lokalizaci výroby zařízení pro jaderné elektrárny Holtec, systémy skladování a přepravy vyhořelého jaderného paliva a dalších nezbytností souvisejících s jadernou energií na Ukrajině. Toto společné úsilí mezi společnostmi Energoatom a Holtec International je nejen kritickým, ale také inspirativním krokem, který slibuje posílení národní a energetické bezpečnosti Ukrajiny, a tím posílení její ekonomiky. Navzdory četným výzvám Ukrajina obdivuhodně udržela dodávky energie svým občanům a různým odvětvím, a to díky bezvadnému a vytrvalému provozu svých devíti jaderných reaktorů. Je nezbytné ocenit a ocenit odvahu, obětavost, inovace a profesionalitu našich ukrajinských protějšků, kteří zajišťují bezpečný provoz těchto zařízení.“

Prezident a generální ředitel společnosti Holtec Kris Singh pak vyzval Kongres USA, aby Ukrajině, sužované podlými ruskými útoky na kritickou infrastrukturu, pomohl.

„Podpisu této dohody předcházel ruský úder na elektrárnu, která zásobuje elektřinou Kyjevskou oblast. Ukrajinská obrana, oslabená nečinností Kongresu ohledně zákona o finanční pomoci pro sužovaný národ, nedokázala zastavit více než třetinu přilétajících dronů a raket, které srovnaly elektrárnu se zemí. Vzhledem k tomu, že většina fosilních elektráren byla zničena, je hrozné uvažovat o tom, jak se Ukrajincům bude dařit příští zimu, aby vytápěli své domovy a udrželi rozsvícená světla. To je strašlivá situace, které může zabránit jen Kongres USA, aby se nezhoršila. Rekonstrukce energetické infrastruktury země musí začít hned, aby se v zemi zcela nezastavila výroba energie. Aby se Ukrajina mohla zotavit, musí mít přístup k penězům agresora drženým v západních bankách, což, jak se domnívá několik právních expertů, by bylo podle mezinárodního práva ospravedlnitelné. Nadešel čas, aby Západ odhodil přístup k Vladimirovi Putinovi v rukavičkách a dát peníze a výzbroj statečnému ukrajinskému národu, který tak zoufale potřebuje k obraně své země a obnově své infrastruktury,“ uzavřel Kris Singh.

(nik)