INZERCE

Školní inspekce chce sedm milionů na podezřelou IT zakázku

AKTUALIZOVÁNO | Systém České školní inspekce InspIS už stál přes 110 milionů korun na základě podezřelého a diskriminačního výběrového řízení. Teď ho bude za sedm milionů korun obnovovat dodavatel, který nejspíš selhal již při jeho výrobě.

Informační systémy souboru InspIS slouží pro administrativu škol a pro testování žáků. Díky opci zakotvené při veřejné soutěži na realizaci systémů by měl zakázku na rozšíření jejich funkce získat stávající dodavatel, firma Itelligence. Podle publicisty a provozovatele odborného webu Česká škola Janka Wagnera hrozí takzvaný vendor lock-in, uzamčení zákazníka, činí zákazníka závislým na produktech a službách konkrétního subjektu tím, že vytváří značné náklady na přechod na produkty a služby jiných subjektů. Toho lze dosáhnout například použitím nestandardizovaných součástí produktu, které jsou chráněny patentem.

“Česká školní inspekce vytvořila od samého počátku vadně navržený systém testování žáků, který není nakonec naštěstí povinně plošně využíván,” vyjádřil se k celému projektu Janek Wagner.

Nedávno byl celý systém přejmenován na InspIS SET.  Jeho vývoj a provoz stál v letech 2012-14 přes 110 milionů korun.

Tehdy vypsané výběrové řízení bylo podle Janka Wagnera podezřelé. “V té době již byla k dispozici řada podobných a již hotových a ověřených systémů a výsledkem je prakticky nepoužitelný šmejd vyžadující další úpravy,” řekl Wagner Ekonomickému deníku s tím, že dodavatel navíc evidentně selhal a jako subdodavatel pak byl využit i neúspěšný soutěžitel. Interní audit MŠMT, který má Ekonomický deník k dispozici, v říjnu 2013 konstatoval, že ve výběrovém řízení byly použity diskriminační požadavky a navíc při hodnocení nabídek nebylo postupováno v souladu s metodou stanovenou v zadávacích podmínkách.

Teď by vláda měla schválit další investici do InspICu. Přibližně pětimilionová zakázka by měla být vypsána na vývoj rozhraní pro školní informační systémy, aby mohla být jejich data bez problémů použita v centrálních systémech InspIS. Ve druhé plánované zakázce za dva miliony korun bez DPH se bude především rozvíjet systém InspIS SET, který je aplikací pro školní a domácí testování. Mělo by se v něm mimo jiné rozšířit přizpůsobení žákům s potřebou vyrovnávacích nebo podpůrných opatření.

Obě zakázky by podle informací ČTK měly být zaplaceny z úspor v projektu financovaném z evropských dotací.

“Opětovné zadání neschopnému a podezřelým způsobem vybranému dodavateli je neuvěřitelná drzost,” uzavírá Wagner.

AKTUALIZACE: „Na straně škol a jejich zaměstnanců nebo žáků, kteří jsou nejpočetnějšími uživateli (aktuálně se jedná o desetitisíce uživatelů) celé rodiny systémů závislost (vendor lock-in, pozn. ED) nevzniká,“ řekl Ekonomickému deníku náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. „Nejsou nuceni užívat žádný placený software jiných stran, vystačí si pouze s webovým (nebo jiným) rozhraním systémů samotných.“

Pro jeho efektivnější využití se aktuálně připravuje otevřené integrační rozhraní pro školní informační systémy, kterých je na trhu několik. Nové rozhraní bude k dispozici všem jejich výrobcům k využití bez jakékoliv diskriminace např. těch méně zastoupených systémů, což je informace, kterou lze interpretovat i tak, že se hrozba vendor lock-inu skutečně vznášela ve vzduchu.

Ondřej Fér