Sobota, 13. srpna, 2022

Škody na havarovaném pendolinu jsou v řádech desítek až stovek milionů korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Hmotné škody na havarované soupravě pendolina, která se v pondělí střetla v Bohumíně na Karvinsku s posunovací lokomotivou, jsou podle odhadů v řádech desítek až stovek milionů korun. V provozu ho v následujících dnech má nahradit souprava InterJet.

Včerejší ranní nehodu Pendolina na Karvinsku nepřežil strojvedoucí vlaku a dalších pět lidí se zranilo. Jak dlouho bude oprava vlaku trvat není zatím jasné. V současnosti ještě pokračuje odstraňování následků nehod na místě.

,,O případných opravách bude rozhodnuto až po přesném určení rozsahu škod. Jednotka bude nejprve odtažena do depa v Bohumíně a pak budou následovat podrobné prohlídky a zjišťován rozsahu poškození. Na to naváže popis opravných prací a budou stanoveny náklady na opravu,“ popsal mluvčí Českých drah Lukáš Kubát. Vyčíslení oprav podle něj může trvat i týdny.

České dráhy mají ve svém vozovém parku sedm vlaků pendolino. Denně jich do provozu vypravují šest. ,,Jedna je aktuálně na plánované periodické obnově. Do doby, než se sedmá jednotka během července vrátí z plánované údržby, tak bude nutné jednu jednotku pendolino nahrazovat,“ vysvětlil Kubát.

Opravu vlaku zřejmě budou muset dráhy zaplatit z vlastních zdrojů, havarijní pojištění uzavřené totiž nemají. ,,České dráhy mají uzavřeno pojištění odpovědnosti provozovatele drážní dopravy, které pokrývá škody způsobené třetím osobám. Samostatné havarijní pojištění pro železniční kolejová vozidla uzavřeno nemáme,“ potvrdil mluvčí.

Jednu velkou opravu pendolina už mají dráhy za sebou, šlo o vlak zničený po nehodě ve Studénce na Novojičínsku v červenci 2015. Souprava tehdy ve více než 140kilometrové rychlosti narazila do polského kamionu, který vjel na železniční přejezd.

Při srážce zemřeli tři lidé a desítky dalších se zranily. Oprava poničené soupravy za 210 milionů korun trvala více než dva a půl roku. Italská továrna Alstom tehdy musela řídicí vůz vyrobit z velké části znovu.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter