INZERCE

Ministr průmyslu Jozef Síkela. Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Síkela: Zimu zvládneme i bez ruského plynu. Zásobníky jsou skoro plné, plyn máme odjinud a spotřeba klesá

Česká republika je na dobré cestě zvládnout zimní období i bez dodávky zemního plynu z Ruska. Spotřeba plynu oproti loňsku klesla o 18 procent, podzemní zásobníky plynu jsou už skoro z 90 procent naplněné. V září i prvních říjnových dnech byl český trh bez potíží zásobován plynem z Norska a z LNG terminálů v západní Evropě.

Aktuální vývoj v oblasti plynárenství představil na dnešní tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Uvedl, že nyní je v zásobnicích v Česku uloženo 3,05 miliardy metrů krychlových plynu (pro představu: zhruba stejná spotřeba je v ČR za dva nejchladnější zimní měsíce). Za úspěch Síkela označil fakt, že v září se podařilo zásoby navýšit o 150 milionů metrů krychlových – navzdory tomu, že od zastavení plynovodu Nord Stream na konci srpna do Česka neteče žádný plyn z Ruska.

Do České republiky podle Síkely již víc než měsíc proudí plyn z Norska a také původem zkapalněný zemní plyn (LNG) z přístavů v Belgii a Nizozemsku. Vzhledem k pokračujícímu plnění zásobníků ze strany dodavatelů či obchodníků nebude ministerstvo průmyslu spolu se Správou státních hmotných rezerv organizovat žádný další nákup plynu.

Jozef Síkela za velký úspěch považuje snížení spotřeby zemního plynu, a to navzdory velmi chladnému počasí během měsíce září. Přesnější čísla k tomuto poklesu dnes zveřejnila analytická firma Amper Meteo. Ta vyčíslila redukci spotřeby v září na 7,8 procenta (po přepočtení na teplotní normál by se jednalo dokonce o minus 25 procent). Za celé období od ledna do září spotřeba plynu v ČR klesla o 18,6 procenta.

Vývoj spotřeby zemního plynu v Česku od ledna do září 2022. Zdroj: Amper Meteo

Samotné ministerstvo průmyslu a obchodu se snaží jít příkladem. Podle náměstka ministra Petra Třešňáka (Piráti) se podařilo ministerstvu uspořit pětinu spotřeby plynu a 13 procent spotřeby elektřiny. V budovách ministerstva se například udržuje teplota mezi 19 až 21 stupni. Voda se ohřívá na 45 stupňů, jednou týdně se teplota krátkodobě zvyšuje, aby se zamezilo šíření nákazy legionellou.

Plynovod Nord Stream, který po dně Baltského moře propojuje Rusko s Německem, fungoval naposledy v úterý 30. srpna. Poté jej Rusové odstavili, údajně na tři dny kvůli údržbě, ale od té doby zůstává odstavený. V ten moment se Česká republika neplánovaně a rychle zbavila závislosti na ruském plynu, na což Ekonomický deník upozornil jako první.

Současně je zřejmé, že s dalšími dodávkami plynu z Ruska v nejbližších letech nelze počítat. Všechna potrubí plynovodu Nord Stream u dánského Bornholmu totiž na konci září poškodily záhadné exploze, po kterých následoval masivní únik plynu do ovzduší. Hledání viníka teprve začíná, ale hlavního podezřelého známe od první chvíle – Rusko v čele s Vladimirem Putinem.

David Tramba