Šestiletý mandát a většinový volební systém bez přepočtu prosazuje vedení SMO ČR

Výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková a staronový předseda František Lukl při návštěvě v Senátu Parlamentu ČR, kde přesvědčovali zákonodárce o potřebě změn ve volbě starostů. Foto: Facebook

Předseda Svazu měst a obcí ČR a starosta Kyjova František Lukl a výkonná ředitelka svazu Radka Vladyková zahájili sérii jednání se senátory napříč politickým spektrem. Na základě schválených priorit Svazu představují dvě zásadní změny dotýkající se místních samospráv, a to prodloužení mandátu zastupitelů a většinový volební systém bez přepočtu.

Šestiletý mandát pro starosty a jejich volbu přímým způsobem, bez přepočtu mandátů. To požadují starostové napříč republikou a k lobbingu za tyto změny pověřili staronového předsedu Svazu měst a obcí Františka Lukla. Ten svou přesvědčovací kampaň zahájil ve středu odpoledne v horní komoře Parlamentu ČR a vzal si s sebou dámskou posilu – výkonnou ředitelku Svazu Radku Vladykovou.

„Už v květnu na semináři pořádaném senátorkou Annou Hubáčkovou jasně zazněl názor, že čas na změnu volebního systému právě nastal,“ říká František Lukl a pokračuje, „za 4 roky nejste dnes schopni zrealizovat schválené projekty zastupitelstva. Již několikrát bylo nejrůznějšími audity potvrzeno, že jsme nejlépe hospodařící a nejdůvěryhodnější subjekty v republice, tak není důvod každé 4 roky procházet volbami, které jsou zbytečně drahé. Dejme zvoleným zastupitelům šanci dotáhnout svou práci, své vize, své projekty až do konce. Podporujeme i nejspravedlivější volební systém, z kterého vzejde zastupitelstvo složené dle skutečné vůle voličů, podle absolutního počtu získaných hlasů.“

Podívejte se na rozhovor Ekonomického deníku s Františkem Luklem o prioritách pro následující funkční období v čele Svazu měst a obcí (konal se v předvečer volby, věnovali jsme se i zhodnocení končícího volebního období)

Jiří Reichl