Vláda nominovala do Rady Energetického regulačního úřadu muže, jenž byl dříve z instituce vyhozen pro hrubé porušení pracovní kázně (§ 55). Upozornila na to končící předsedkyně Alena Vitásková.

Na webových stránkách Energetického regulačního úřadu se na konci července objevil otevřený dopis končící předsedkyně Aleny Vitáskové adresovaný premiéru Bohuslavu Sobotkovi. Dlouholetá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v něm upozorňuje předsedu vlády na skutečnost, že do nově vzniklého kolektivního orgánu, který má nahradit funkci předsedy, zvolili ministři Sobotkova kabinetu člověka, který byl dříve z instituce vyhozen pro hrubé porušení pracovní kázně. (O jmenování rady jsme psali v textu Vláda dnes jmenovala radu ERÚ, ta bude od srpna úřad řídit a o nástupu Rady jsme psali v textu ERÚ ode dneška řídí pětičlenná Rada. Je v ní i bývalý náměstek propuštěn pro…)

„Pane předsedo vlády, jako končící předsedkyně Energetického regulačního úřadu jsem rozhořčena, že se na Energetický regulační úřad vrací ti, kteří nesou nemalou zodpovědnost za „tunely“ do veřejných financí. Pevně věřím, že to není proto, aby pomohli vybudovat další „tunel“ prostřednictvím dalších nesmyslných podpor např. v oblasti biometanu, či napomoci jiným zásahům do cen energií, které budou mít negativní dopad na každého spotřebitele, na uvrhnutí občanů České republiky do energetické chudoby,“ píše Alena Vitásková v dopise premiéru Sobotkovi.

V dopise upozorňuje, že Rostislav Krejcar v roce 2012, kdy byl „odejit“, pracoval jako specialista regulace v energetice. „Působil jako vedoucí oddělení regulace a jako vedoucí oddělení podporovaných zdrojů a byl plně zodpovědný za nastavení výkupních cen. Výše výkupních cen nastavena bývalým vedením Energetického regulačního úřadu vedla mimo jiné také k boomu fotovoltaických elektráren v letech 2009 a 2010,“ uvádí v dopise Vitásková.

Mohlo by vás zajímat

Podle dostupných informací byl právě Rostislav Krejcar jedním z pracovníků, kteří měli na starost koordinaci spolupráce s auditorskou firmou BDO Audit, která tehdy na popud nového vedení ERÚ v čele s Vitáskovou kontrolovala, jak byly stanoveny výkupní ceny energie z fotovoltaických elektráren. Výsledky auditu pak byly zveřejněny v květnu 2012, tedy dva měsíce poté, co byl s Krejcarem ukončen pracovní poměr. Závěry auditorů potvrzovali zodpovědnost a nekompetentnost bývalého vedení ERÚ, které pomohlo k solárnímu boomu, jenž nyní platí všichni občané České republiky v podobě 21 miliard korun ročně. Bývalé vedení ERÚ takové obvinění vždy odmítalo.

„Energetický regulační úřad pod mým vedením podal na výši výkupních cen u fotovoltaických elektráren trestní oznámení (může jít až o 161 mld. Kč uhrazených navíc, což bylo vyhodnoceno i nezávislým auditem – pozn. red. – výše zmiňovaný audit BDO.),“ uvádí v dopise Vitásková a upozorňuje na to, že závažné pochybení v nastavení výše výkupních cen musela řešit v roce 2011 i vláda, a to stanovením dodatečné solární daně, aby nepřiměřenou výši podpory majitelům fotovoltaických elektráren korigovala.

“ Bohužel musím konstatovat, že jmenování pana Rostislava Krejcara budoucím členem rady je přinejmenším výsměch všem poctivým občanům naší země, ne-li přímo plivnutí do tváře těm, kteří jsou povinni hradit poplatky za zelené energie, především přemrštěnou podporu na fotovoltaické elektrárny v rozsahu 27 mld. Kč ročně. Tento problém vnímá i široká veřejnost, což potvrzuje celá řada dotazů, kterým jsem vystavena, právě na jmenování Rady Energetického regulačního úřadu – konkrétně výše uvedeného člena,“ píše Vitásková a vyzývá premiéra Sobotku a celou vládu, aby Krejcarovo jmenování anulovala.

Otázkou je, na základě jakých informací se ministři Sobotkova kabinetu při hlasování rozhodovali. Pokud na základě profesního životopisu kandidátů, pak se není čemu divit, že byl ministry schválen, jelikož kromě desetiletého působení v ERÚ také přednáší na vysokých školách a publikoval řadu prací z oboru energetiky a regulace.

Informace obsažené v otevřeném dopise však vrhají na jmenování tohoto kandidáta do čela Energetického regulačního úřadu negativní světlo. Zvlášť, když se sešlo 22 nominací do tohoto kolektivního orgánu. Proč se ministr průmyslu Jiří Havlíček rozhodl toto jméno doporučit, není zcela jasné. Podle mluvčího ministerstva Jiřího Čeřovského se Rostislav Krejcar přihlásil sám, tak jako všichni ostatní zájemci a splnil všechny zákonné povinnosti. Vanesa Šandová z tiskového oddělení Úřadu vlády na otázky ohledně informací na jejichž základě se ministři rozhodovali, neodpověděla. Sdělila pouze, že pro nominaci hlasovalo deset z deseti přítomných ministrů.

Jiří Reichl

O tématu jsme psali:

ERÚ ode dneška řídí pětičlenná Rada. Je v ní i bývalý náměstek propuštěn pro…  

Vláda dnes jmenovala radu ERÚ, ta bude od srpna úřad řídit  

Místopředseda ERÚ Jan Pokorný po necelém roce skončil. Pro ztrátu důvěry

Vitásková: Mládek řekl, že rozhodnutí Komise měli solární baroni dříve, než stát  

Pokud chce Vitásková kandidovat na senátorku, měla by odstoupit z čela ERÚ  

Vitásková: soudní systém v ČR selhává a je potřeba s tím něco dělat. Balkanizace…  

Vitásková: Do nových cen za elektřinu zahrneme náměty veřejnosti  

Předsedkyně ERÚ Vitásková zůstane ve funkci i po 1. březnu  

Vitásková Sobotkovi: Nebýt mě, spotřebitelé by za elektřinu platili více  

ERÚ: Vitásková sdělila své výhrady vedení úřadu. Do Bruselu letí pracovní skupina  

Vitásková s rozhodnutím o vypsání podpory obnovitelných zdrojů nesouhlasí, její místopředseda rozhodl proti její…  

Vitásková píše Sobotkovi: Odmítám být vaše podřízená