INZERCE

Alena Vitásková, foto: Tiscali.cz

Vitásková: Do nových cen za elektřinu zahrneme náměty veřejnosti

Do návrhu nové tarifní struktury (NTS), tedy změn cen za elektřinu, chce Energetický regulační úřad (ERÚ) zahrnout všechny zásadní požadavky veřejnosti.

ERÚ už má přes 15.000 připomínek, zejména ze strany odběratelů ze sítě nízkého napětí, jichž je přes pět milionů. Během dnešního setkání s občany a distributory v Plzni to ČTK řekla předsedkyně úřadu Alena Vitásková. Vitásková již dříve uvedla, že nové tarify elektřiny mohou platit až od roku 2019 a vláda musí změnit dokumenty, které počítaly s dřívějším datem. Původní návrh tarifních změn, který měl platit od roku 2017, odmítl mimo jiné i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by to znamenalo zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

Předchozí návrh, který vychází z platby za jistič, odmítá také ERÚ. O úpravách chce teď úřad dva měsíce diskutovat s veřejností, následně bude ještě do konce června sbírat připomínky na webu a poté je vyhodnotí. Koncem roku pak návrh znovu čeká veřejná konzultace. „Nejvíce připomínek je od těch, kteří se cítí být poškozeni,“ řekla dnes Vitásková. Platba na velikost jističe je pro ně nevýhodná, protože vyšší jistič mají předepsaný kvůli vybavení spotřebiči.

Museli by měnit jističe, aby si mohli snížit poplatek. „Nechci, aby si je měnili. Za tři roky je zase budou budovat, protože může nastat doba, že každý bude mít elektromobily a budou si je potřebovat nabíjet,“ dodala. Další spotřebitelé tvrdí, že navrženými platbami za jistič je ohrožena bezpečnost dodávek, pokud by měli spotřebič, který jističi neodpovídá. Hodně si stěžují obyvatelé domků z venkova, kteří mají většinou jistič 3 x 25 ampérů například kvůli tomu, že občas používají cirkulárku, aby si nařezali dřevo.

Současným návrhem by dále bylo podle Vitáskové poškozeno asi 1,8 milionu zahrádkářů, chatařů a majitelů garáží. „Ti by se museli rozhodovat, jestli mají svítit loučemi, anebo si mohou dovolit současný komfort. Šetří, mají malou spotřebu, ale museli by platit více,“ uvedla. Ve čtyřicetičlenné pracovní skupině, která nové tarify připravovala téměř dva roky, nebyly podle Reného Neděli z ERÚ zastoupeni spotřebitelé, protože žádné jejich sdružení neexistuje. Proto ERÚ pořádá cesty po městech ČR, které o to požádají. Zatím je šest termínů.

ČTK