INZERCE

Průmyslová produkce v červnu vzrostla o 8,1 %, nové zakázky o 10,3 %

Meziroční hodnota růstu průmyslové produkce 8,1 %, po očištění o počet pracovní dní 5,5 %, představuje více než dobrý závěr prvního pololetí a hodnota nových zakázek se přidává pozitivním indikátorům pokračování růstu. 

Meziměsíčně průmyslová produkce po očištění o sezonní vlivy vzrostla o 1 %. Pozitivní je návrat řady odvětví do kladných hodnot meziročního růstu, což potvrdilo, že květnová hodnota poklesu u některých odvětví znamenala spíše měsíční výkyv. Kromě „tahouna“ průmyslové produkce – výroby motorových vozidel (meziroční růst 16 %) rostla výrazněji i výroba strojů a zařízení (15 %) či výroba pryžových a plastových výrobků (12,9 %). Hodnoty nad 10 % nebyly tedy výjimečné. Záporné hodnoty se ve sledované struktuře odvětví objevily pouze u výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení (-10,9 %), kde se jedná pravděpodobně o měsíční výkyv (hodnota zakázek vzrostla meziročně o 36 %), a u dlouhodobě klesajícího odvětví tisku a rozmnožování nahraných nosičů.

Dominantní pozici si ve zpracovatelském průmyslu a v naší ekonomice celkově zachovává a zvyšuje výroba motorových vozidel. Nejen kladné hodnoty růstu v letošním roce, ale i dlouhodobější udržení významné pozice se týká odvětví jako výroba strojů a zařízení, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba počítačů, výroba elektrických zařízení či výroba pryže a plastů.

Druhým pozitivem je jak hodnota (10,3 %) tak i struktura růstu nových zakázek (domácí 11,4 %, zahraniční 9,7 %). Odvětvově zakázky překračují 10% růstové hodnoty kromě výroby motorových vozidel, která přispěla k růstu zakázek nejvýznamněji, také například výroba strojů a zařízení či výroba elektrických zařízení.

Naše šetření z konce června naznačuje očekávání pokračování růstu zakázek v druhé polovině roku. Pozitivní očekávání potvrzují i červencové konjunkturální průzkumy ČSU či index nákupních manažerů (PMI). Rok 2015 bude opět rokem s přední pozicí průmyslu pro růst ekonomiky, odrážející se i v ostatních oblastech jako je trh práce, ekonomická očekávání či vazba na související sektory. To, že růst české ekonomiky je spojen jak s domácí tak zahraniční poptávkou je vidět i na výsledcích zahraničního obchodu, kde jak export, tak import rostly hodnotami překračujícími 10 %. Dnes také vyšly výsledky stavebnictví, kde stavební produkce taktéž kladně přispívá k ekonomickým výsledkům (meziroční reálný růst o 7,8 %). Na rozdíl od průmyslu, ale stavebnictví nepřekonalo hodnoty z předkrizového období (z roku 2008), nicméně lze vnímat současné hodnoty oživení pozitivně.

Bohuslav Čížek