Čínské akcie utrpěly největší denní propad od února 2007. Shanghai Composite Index dnes propadl o 8,5 % a zaznamenal tak pokles druhý obchodní den v řadě. 

Poslední srovnatelně prudký jednodenní propad byl na šanghajské burze zaznamenán 27. února 2007. Akciový index na menší burze v Shenzenu poklesl o 7 %.

Podle analytiků je výprodej na čínských burzách způsobem obavami investorů z omezení vládních intervencí na podporu trhu, čímž čínská vláda testuje, zda je trh schopen se udržet již sám. „Předchozí podpůrné nákupy vlády byly evidentně nedostatečné,“ vyjádřil pro Wall Street Journal svůj názor Fu Xuejun, investiční stratég Huarong Securities. Vláda prý chce trhy pouze stabilizovat a nejde jí primárně o návrat hlavního akciového indexu Šanghaje na 5 tisíc bodů.

Brokeři odhadují, že jeden ze státních podílových fondů utratil stovky miliard jüanů na podporu trhu. Čínská vláda však skutečná data o podpůrných nákupech nezveřejnila. Dnešní rychlý propad byl pro mnoho analytiků překvapivý. Ihned se objevily spekulace, že vláda nutně brzo zakročí a zabrání tak dalšímu propadu. Jeden z investorů vyjádřil přesvědčení o tom, že „během dvou dní budeme svědky další vládní intervence.“ Čínské trhy zůstávají i nadále velmi volatilní, což je známkou nedůvěry investorů, a to také v politiku čínské vlády.

Podle Mezinárodního měnového fondu jsou intervence čínské vlády v zásadě správné k tomu, aby zabránily většímu chaosu. Na druhé straně by však čínská vláda podle MMF neměla dlouhodobě bránit tržním silám, aby našly rovnovážné ceny na trzích. Čínská vláda v reakci na to ujistila, že její opatření mají pouze dočasný charakter.

Jiné významné asijské trhy klesají také, ale o poznání mírněji a především díky horším, než očekávaným výsledkům v zámoří. Index hong kongské burzy Hang Seng klesl o necelá 3 %, japonský Nikkei o 1 % a jihokorejský Kospi o 0,4 %. Australský index S&P ASX 200 klesl dokonce jen o 0,2 %. Investoři bedlivě sledují výsledkovou sezonu a očekávají spíše negativní zprávy poté, co hlavní americké společnosti zůstávají se svými výsledky za očekáváním.

Díky negativnímu sentimentu zůstávají pod tlakem také ceny komodit. Například cena mědi klesla na šestileté minimum, zlato na pětileté a cena americké ropy se tlačí pod hranici 50 dolarů za barel.

Petr Musil