Příprava hlubinného úložiště má do roku 2020 stát 1,7 miliardy Kč

Příprava hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku bude do roku 2020 stát 1,7 miliardy korun. Částka zahrnuje průzkumné práce, výzkum i příspěvky obcím v lokalitách. Vyplývá to z plánu činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) na další tři roky, který ve středu projedná vláda. Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizují obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti.

Mezi zvažované lokality pro stavbu úložiště patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Geologický výzkum byl zahájen také v okolí obou tuzemských jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Čtyři lokality mají příští rok postoupit do užšího výběru, následně, pravděpodobně v roce 2025, bude vybrána ta finální.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Náklady na jeho stavbu a provoz mají podle dřívějších informací dosáhnout zhruba 111 miliard korun. Nyní se vyhořelé palivo z jaderných bloků ukládá do meziskladů přímo v areálech elektráren.

Podle zástupců Platformy proti jadernému úložišti v Česku chybí veřejná diskuse o nakládání s vyhořelým palivem. Koncepce, která ho řeší, podle nich neobsahuje řádně zpracované jiné varianty, jako je dlouhodobé skladování nebo technologické přepracování. Ředitel asociace ekologických organizací Zelený kruh Daniel Vondrouš minulý týden uvedl, že by se mělo začít mluvit i o tom, zda je skutečně nutné, aby v Česku úložiště vzniklo. Platforma sdružuje 12 spolků a 23 obcí, které leží poblíž lokalit zvažovaných pro úložiště vyhořelého paliva.

Jiří Reichl

O tématu jsme také psali:

Příprava zákona o zapojení obcí do výběru lokality hlubinného úložiště bude pokračovat 

Obce a spolky založily platformu proti plánu hlubinného úložiště 

Analýza MPO k lithiu: Nejvýhodnější je zvýšit sazby a nejít do rizika vlastní těžby 

Obcím vadí postup státu při hledání úložiště jaderného paliva 

Uranový důl Rožná je dotěžen, pomůže výzkumu pro jaderné úložiště 

DIAMO jde k horníkům. Žádosti o příspěvky mohou žádat přímo na zavřeném Paskově 

Německo hledá lokalitu, kde na milion let uskladnit jaderný odpad 

Obce na jejichž katastru se ukládá radioaktivní odpad si finančně polepší 

„Zpoždění výstavby nových jaderných bloků se nám zatím nepodařilo zkrátit ,“ říká vládní zmocněnec… 

Vláda chce zvedat mosty a prohlubovat dna řek kvůli stavbě nových jaderných bloků 

Hospodářský výbor chce po vládě, aby zahájila přípravu nových jaderných bloků 

Podporu průmyslového svazu pro stavbu jaderných elektráren získá ta firma, která nabídne nejvíc českých…