INZERCE

Spotřeba zemního plynu. Foto: Pixabay

Případ Vemex. Tisíce českých domácností platí za energie firmě ovládané ruským Gazpromem

Tisíce českých zákazníků platí za elektřinu a zemní plyn firmě, kterou ovládá ruský Gazprom, a zřejmě to ani netuší. Dodavatel Vemex Energie sice zákazníky spíše ztrácí, ale stále má v součtu přes 22 tisíc odběrných míst.

Podle aktuálních statistik správce energetického trhu OTE dodávala Vemex Energie na konci února elektrickou energii do 14 259 odběrných míst a zemní plyn do 8237 míst. V minulých letech to bývaly vyšší počty, například před pěti lety se jednalo o 20 tisíc odběrných míst v elektrické a 14 tisíc v plynovodní síti.

Jak firma přiznává ve výroční zprávě za rok 2020, zákazníky v minulém desetiletí získala hlavně díky e-aukcím. Tedy v jakýchsi soutěžích, kde organizátor posbírá na trhu stovky či tisíce zákazníků z řad domácností. Následně uspořádá aukci, v níž zvítězí nejlevnější nabídka. K vítěznému dodavateli jsou následně odběratelé převedeni.

Dva akcionáři, jeden bez vlivu

Vemex Energie má dva akcionáře. Tím prvním je Vemex, který prostřednictvím dvou firem registrovaných v Německu a Rakousku ovládá ruský plynárenský koncern Gazprom. Minoritní podíl ve výši 49 procent ve Vemex Energii má Geen Holding byznysmena Aleše Mokrého. Ten si již dříve v rozhovoru s autorem článku postěžoval, že na fungování Vemex Energie nemá prakticky žádný vliv.

Vemex Energie původně fungovala na českém trhu pod názvem RSP Energy a měla jiné vlastníky, do skupiny Gazpromu patří od roku 2011. Zatímco dceřiná Vemex je poměrně nenápadnou firmou, Vemex má za sebou bouřlivou minulost, která rozhodně stojí za připomenutí. Dokládá totiž, jak podniky s ruským vlastníkem v Česku fungují.

Vemex založili tři původem ruští byznysmeni v roce 2001. Nejznámějším z nich byl Vladimir Ermakov, který i po prodeji podílů Gazpromu zůstal ve funkci jednatele firmy. Vemex vlastněný Gazpromem jako první prolomil monopol bývalého Transgasu na dovoz ruského zemního plynu a díky příznivé cenové nabídce si našel široký okruh odběratelů z řad velkých dodavatelů plynu i velkoodběratelů.

Pád kvůli sporné DPH

Jenže příběh této firmy skončil dosti trapně. Vemex začal obchodovat s podvodníky, kteří se neobtěžovali odvést českému státu daň z přidané hodnoty. Dlužnou částku 430 milionů korun musel na konci roku 2015 uhradit Vemex. V uvedeném roce podnik vykázal zhruba půlmiliardovou ztrátu, následoval odliv zákazníků. Ředitel Ermakov byl na jaře 2016 odvolán z funkce, ale ani výměna vedení už podnik nezachránila.

V posledních pěti letech tak Vemex funguje už jen jako „zombie“ firma s omezenou působností. Ve výroční zprávě zmiňuje dva důvody existence: soudní spor s českým státem o (ne)odvedenou DPH a správu podílu v dceřiné firmě Vemex Energie.

David Tramba