Ke změně v kurzu měnové politiky nejspíš nedojde, česká ekonomika bude dál balancovat na hraně deflace. Vrásky na čele českým centrálním bankéřům asi nadělá kvantitativní uvolňování ECB.
Ve čtvrtek 26. 3. 2015 bude zasedat bankovní rada České národní banky. Ve 13 hodin se očekává oznámení měnově politického rozhodnutí, na které naváže ve 14.15 tisková konference. Jde o jednání o situační zprávě, které se koná 8 krát ročně. Poslední situační zpráva s měnověpolitickým rozhodnutím byla projednávána 5. února 2015.
V únoru Česká národní banka oznámila dodržovat svůj kurzový závazek, tj. udržování kurzu koruny vůči euru poblíž hranice 27 korun za euro minimálně do pololetí roku 2016. Co tedy můžeme od čtvrtečního zasedání bankovní rady očekávat?
Pravděpodobně nedojde k žádné změně v kurzu měnové politiky. Česká ekonomika stále balancuje na hraně deflace. S ní však již naše centrální banka počítala při svém únorovém rozhodnutí o měnové politice. Jistou vrásku na čele může centrálním bankéřům působit již probíhající kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky. Ta oznámila, že letošním březnem počínaje a zářím roku 2016 konče bude každý měsíc nakupovat vládní dluhopisy v objemu 60 miliard eur. To samozřejmě působí na kurz eura, které tak oslabuje nejen vůči americkému dolaru, ale i vůči české koruně. Pro Českou národní banku to tedy znamená, že pro zabránění posilování koruny bude muset do oběhu pouštět ještě více korun než doposud.
Na druhé straně ale právě posilující dolar může být důvodem pro to, aby Česká národní banka přestala uvažovat (pokud ještě nedávno uvažovala) o ještě větším oslabení koruny. Silný dolar totiž za jinak stejných okolností zdražuje českým firmám vstupy, nakupované v zahraničí a stejně tak zahraniční zboží pro české spotřebitele. To se může záhy projevit například na čerpacích stanicích, a tak ceny pohonných hmot mohou zamířit vzhůru ještě razantněji než doposud. Přestanou tak tlačit celkovou inflaci k nule.
Domníváme se, že naše centrální banka ve čtvrtek k žádným neočekáváným opatřením nepřistoupí. Z našeho pohledu k tomu není důvod, neboť síly, které zabrání deflaci jsou prozatím dostatečné. O rozhodnutí České národní banky vás budeme informovat a přineseme i detailnější analýzu toho, co aktuální trend české měnové politiky znamená a jak dopadá na české firmy a domácnosti.
Petr Musil