Česká republika je inspirací pro některé zahraniční antimonopolní úřady. Například rumunský úřad sleduje vývoj českých zákonů a postupy ÚOHS. Jeho prezident se domnívá, že v řadě kroků bude Rumunsko následovat ČR.

Prezident rumunského soutěžního úřadu Bogdan Chirițoiu na Svatomartinské konferenci řekl, že pro jeho práci byl právě český antimonopolní úřad velice inspirativním. „Myslím, že se Česká republika vyvíjí zdaleka nejlépe z celého postkomunistického bloku po ekonomické stránce, a proto je pro nás velice důležité sledovat, co se zde děje a jak se mění zákony,“ řekl Chirițoiu.

Ve své prezentaci se zabýval především vztahem jeho úřadu ke státním firmám. „Co můžeme dělat, když zjistíme, že veřejný orgán porušuje zákon? Upozorníme ho na to, pokud se jeho chování nespraví, tak jdeme k soudu. Na rozdíl od České republiky nemůžeme veřejné orgány pokutovat,“ uvedl Chirițoiu s tím, že jeho úřad dokonce ani neprovádí místní šetření.

Loni byl v Rumunsku zaveden podobný postup vůči veřejným orgánům, jako je uplatňován proti soukromým subjektům. Loni rumunský úřad poprvé začal šetření proti ministerstvu zdraví a financí a příští měsíc bude vydáno rozhodnutí o porušení zákona. „To jsme byli hodně odvážní, zjistili jsme nesprávné financování vybavení nemocnic. Raduje se ministerstvo financí, které na základě našeho rozhodnutí nebude muset tyto investice proplatit,“ dodal prezident rumunského antimonopolního úřadu.

Mohlo by vás zajímat

Konkrétní rumunské příklady: monopol na učebnice apod.

Pokud stát vlastní firmu a ta dělá 80 % obratu pro město či stát, tak je možné této firmě dát zakázku bez výběrového řízení. V poslední době vzniklo 20 nových  firem, například na svoz odpadu. Ministerstvo školství nechce vyhlásit tendr na psaní učebnic. Dělá to stále jedno vydavatelství. Musíme se tedy podívat na to, jestli zakázka na učebnice nemá vysoké ceny, jestli ano, můžeme argumentovat veřejnou podporou. A tam se nám do naší práce moc stát neplete, protože můžeme pohrozit tím, že se o to začne zajímat Brusel a to funguje. Podle mého názoru stát nechce vypisovat veřejné zakázky a chce si všechno nechat pro sebe.“

Podívejte se na fotogalerii z obou dnů Svatomartinské konference

2009, svoz odpadu v Bukurešti: Jen jedna městská část vypsala tendr, ostatní to měli zasmluvněno třeba na 25 let. Po našem upozornění jedna část snížila smlouvu z 25 let na 17, což je také dlouho, ale něco se stalo. S ostatními městskými částmi se soudíme. Celý proces se táhne šest let. Mezitím je v Bukurešti nový starosta, který by chtěl smlouvy vypovědět a založit svoji městskou firmu, která by se o to starala.

Pokuty jsou problém. Pokud bychom uložili pokutu obci, ta by se hojila na osobní odpovědnosti konkrétního úředníka, který za to jednání mohl.

2014, taxi servis v Bukurešti: 8 firem se domluvilo, že bude účtovat stejné tarify za dopravu taxíkem. Soutěžní úřad doporučil bukurešťskému primátorovi, aby město například začalo monitorovat ceny osobní automobilové přepravy. Obě strany vloni uzavřely dohodu o lepší spolupráci.

Taxi v Bukurešti. foto By Jake Stimpson [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Kdo je Bogdan M. Chirițoiu

Před svým jmenováním zastával v letech 2005–2009 funkci státního rady na Úřadu prezidenta a pozici vedoucího delegace na Výboru pro hospodářskou politiku EU. V letech 1996–2005 se věnoval několika projektům v rozvojových programech, národních a unijních platformách. V roce 2000 působil jako poradce ministra spravedlnosti.

Od roku 1999 působí jako asistent ekonomie a sociologie na Bukurešťské univerzitě. Je členem Rumunské společnosti pro politická studia (SRSP), Sítě vzdělávacích institucí veřejné správy ve střední a východní Evropě (NISPA CEE) a Rumunské akademické společnosti (SAR). Bogdan Chirițoiu studoval politologii a evropská studia na Central European Univesity v Budapešti, evropská studia na London School of Economics  a v roce 2008 obhájil titul PhD na bukurešťské Academy of Economic Studies v oboru ekonomie se specializací na mezinárodní ekonomická studia.

O Svatomartinské konferenci ÚOHS jsme psali:

Mezinárodní konference ÚOHS začala v Brně – sledujeme online 

Aby Penta mohla koupit nemocnici v Topolčanech, musela prodat dopravu 

Narušení hospodářské soutěže orgány veřejné správy: on-line přenos z konference