Sobota, 27. listopadu, 2021

Pražské akciovky se nesmí účastnit veřejných tendrů

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Akciové společnosti hlavního města Prahy se nemohou účastnit tendrů zadávaných podle nového Zákona o zadávání veřejných zakázek. Nevztahuje se totiž na ně výjimka pro kraje a obce, kterou odhlasovali poslanci. Praha má totiž svůj vlastní zákon.

Hlavní město Praha stoprocentně ovládá devět akciových společností. Největší z nich beze sporu je Dopravní podnik hlavního města Prahy, dále to jsou Kolektory Praha, Obecní dům, Operátor ICT, Pražská plynárenská Holding, Pražská vodohospodářská společnost, Rozvojové projekty Praha, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a TRADE CENTRE PRAHA a.s. Žádná z těchto společností se podle zjištění Ekonomického deníku nemůže stát vítězem tendru zadávaného podle zákona o veřejných zakázkách. Znemožňuje jim to jeden paragraf tohoto zákona. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana vedení hlavního města o tomto zákonném požadavku ví a pracuje na změně formy akcií, tam kde o to vedení firem požádalo. „Změna akcií je vždy záležitostí firmy a zatím o to zažádalo např. Kongresové centrum Praha a.s.,“ doplnil Hofman.

Změna akcií je vždy záležitostí firmy a zatím o to zažádalo např. Kongresové centrum Praha a.s.

prazske-akciovky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paragraf jehož vložení do zákona požadovali úředníci ministerstev vnitra a průmyslu říká, že akciové společnosti, které nemají zaknihované akcie, budou vyloučeny z výběrového řízení. Všechny pražské akciové společnosti je mají v listinné podobě, jak vyplývá z informací uvedených v obchodním rejstříku.

Jeden z následujících odstavců pak stanovuje výjimku pro obecní a krajské akciovky. Jenže pouze ty, které jsou zřizovány podle zákona o obcích a krajích. A to je ten problém. Hlavní město Praha má svůj vlastní zákon 131/2000 Sb. Zákon o hlavním městě Praze. A stejně tak se „opomenuly“ státní akciovky. O tomto tématu jsme psali v posledních dnech v textech Ministerstva musí měnit akcie spravovaných firem. Kvůli chybě v zákoně, Za nonsens v zákoně o zakázkách může Vnitro a Obchod a  Poslanci vyrobili paskvil. Kvůli němu hrozí vyloučení státních akciovek z tendrů

Pozměňovací návrh, který dává výjimku krajům a obcím, přinesl na projednávání poslaneckého výboru pro veřejnou správu poslanec Jiří Petrů. Tento návrh pak byl se všemi dalšími pozměňovacími návrhy poslán gestorovi zákona, tedy Ministerstvu pro místní rozvoj ČR. To do připomínky k tomu návrhu uvedlo: „V ustanovení nebude uvedeno „podle zákona o obcích“ a „podle zákona o krajích“. Ustanovení bude dále doplněno o slovo „státu“. Důvodem je, že by dotyčné ustanovení bez úpravy nedopadlo na město Prahu,“ stojí v připomínce MMR.

 

pozměňovací návrh Jiřího Petrů a připomínky MMR. Zdroj: PSP ČR
pozměňovací návrh Jiřího Petrů a připomínky MMR. Zdroj: PSP ČR

Tato připomínka však nebyla akceptována a poslanci odhlasovali původní pozměňovací návrh Jiřího Petrů. Proč výbor nevzal na vědomí stanovisko ministerstva není jasné. Tajemník výboru Miroslav Wolf k tomu odpověděl: Tuto skutečnost vám nejsem schopen vysvětlit, ale mohu vás pouze upozornit, že takovéto „chyby“ se bohužel stávají. To byste se musel zeptat přímo pana poslance Ing. Jiřího Petrů.“ Poslanec Petrů na zaslané dotazy prozatím nereagoval.

Jiří Reichl

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter