INZERCE

Prázdná křesla, ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Prázdné křeslo v Radě ERÚ: ministerstvo průmyslu nevybralo nového radního, zájem o funkci je malý

Již sedmnáct dní zůstává neobsazeno jedno z pěti křesel v Radě Energetického regulačního úřadu. Ministerstvo průmyslu a obchodu nedokázalo včas vybrat náhradu místo Petra Kusého, který ve funkci skončil. Do výběrového řízení se podle informací Ekonomického deníku přihlásili jen dva slabí kandidáti. Vše tak směřuje k jeho zrušení a vyhlášení nového řízení.

Podle dostupných informací vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu výběrové řízení 16. prosince, termín pro podání přihlášek skončil 30. prosince. Dále se dostáváme na tenký led spekulací, protože ministerstvo ani po několika urgencích na zaslané dotazy neodpovědělo. Podle dvou různých zdrojů z prostředí energetiky se přihlásili dva kandidáti a ani jeden z nich není pro tuto funkci příliš vhodný.

Za slabým zájmem mohou být tři faktory. Prvním je nešťastné načasování výběrového řízení do doby okolo vánočních svátků, navíc proběhlo bez jakékoli publicity. Druhým pak všeobecné očekávání, že se znovu přihlásí radní Petr Kusý a mandát hladce obhájí. Kusý se však překvapivě rozhodl v Radě ERÚ skončit. Třetím pak výkon funkce v neklidné době, kdy je energetický regulátor terčem kritiky, a ne vždy zaslouženě, ze strany některých politiků a komentátorů.

Rada Energetického regulačního úřadu v roce 2022. Zdroj: ERÚ

Také atmosféra na ERÚ není zrovna idylická. Na úřadě roste nespokojenost kvůli přibývajícím kompetencím a úkolům, což není vyváženo personálním ani finančním posílením regulátora. Připomenout zde můžeme třeba výběr odvodu z nadměrných tržeb od výrobců elektřiny. ERÚ se novému úkolu bránil s argumentem, že se jedná o skrytou daň a měly by ji tudíž vybírat finanční úřady. Navzdory tomto nesouhlasu dala vláda v listopadu výběr odvodu na starost právě ERÚ.

Personální omyly na regulačním úřadě

Rada ERÚ začala fungovat od srpna roku 2017. Tvoří ji pět členů v čele s předsedou, funkční období člena Rady je pětileté. Tento orgán vznikl na základě doporučení Evropské unie, která v čele regulačních úřadů preferuje kolektivní vedení. Svou roli zde sehrála také neblahá zkušenost s předsedkyní Alenou Vításkovou, která funkci v letech 2011 až 2017 vykonávala v diktátorském stylu a jejíž působení v ERÚ bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek trefně popsal jako „samoděržaví.“

Jenže ani obsazení první Rady ERÚ se moc nepovedlo. Na základě politické protekce se do funkce radních dostaly „toxické“ osoby, které třípětinovou většinou protlačily řadu kontroverzních kroků. Příkladem může být blokování stavby česko-rakouského plynovodního propojení či jiná rozhodnutí na přání konkrétních zájmových skupin v energetice. Právě z těchto důvodů vláda v červenci 2019 odvolala radní Vladimíra Vlka a Vladimíra Outratu z funkce a jejich kumpánovi Janu Pokornému neprodloužila mandát.

David Tramba