INZERCE

Když odejde ze státní zprávy vysoce postavený úředník, je otázkou času, kde v byznysu se ukáže. Foto: Pixabay

Odvolali ho kvůli vazbám na EPH. Nyní exšéf regulačního úřadu Outrata pracuje pro EPH oficiálně

Když vláda Andreje Babiše odvolala z funkce člena Rady Energetického regulačního úřadu Vladimíra Outratu, vytkla mu zásahy ve prospěch jisté soukromé podnikatelské skupiny. Bylo veřejným tajemstvím, že jde o skupinu EPH miliardáře Daniela Křetínského. Po jisté době nastoupil Outrata hádejte kam… ano, do skupiny EPH.

Na fakt, že bývalý energetický regulátor Vladimír Outrata pracuje pro EPH, upozornily Ekonomický deník tři dobře informované zdroje z prostředí energetiky. Zabývat se má hlavně slovenskými plynovody eustream, v nichž EPH drží 49procentní podíl a manažerskou kontrolu. „Outrata chodí jako zástupce EPH na Svaz průmyslu řešit věci týkající se plynárenství,“ uvedl jeden z oslovených zdrojů.

Energetický a průmyslový holding na dotazy týkající se angažmá Vladimíra Outraty reagoval jen stručně. „Vzhledem k pravidlům na ochranu osobních údajů nemůže sdělovat tento typ informace,“ uvedl mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

O něco sdílnější byl Svaz průmyslu a dopravy. „Skupinu EPH zastupuje v pracovních skupinách Svazu průmyslu a dopravy ČR pan Jiří Feist. Některých diskuzních jednání se účastnil pan Vladimír Outrata jako poradce EPH,“ uvedla PR manažerka Svazu průmyslu a dopravy Tereza Šebestová.

Vladimír Outrata na tiskové konferenci ERÚ v listopadu 2017. Foto: Jiří Reichl, Ekonomický deník

Přestup vysokých státních úředníků do byznysové sféry je často citlivým tématem. V případě Outraty to platí dvojnásobně. Právě v době, kdy byl Outrata předsedou Rady ERÚ, vydal regulační úřad kontroverzní rozhodnutí, kterým vyřadil z Desetiletého plánu rozvoje plynárenské soustavy společnosti Net4Gas projekt česko-rakouského propojení BACI. Stalo se tak na přelomu let 2017 a 2018 na přání slovenského eustreamu a jeho akcionářů – slovenské vlády a holdingu EPH. Autor článku, tehdy pracující v týdeníku Euro, na toto podivné rozhodnutí upozornil jako první.

Podle dostupných informací to byl právě Outrata, kdo vyřazení česko-rakouského plynovodu z investičního plánu prosazoval. Potrestán byl za to hned dvakrát. Na konci července 2018 vláda Outratu sesadila z funkce předsedy Rady ERÚ. O rok později byl odvolán i z funkce členy rady. Jak později napsaly Hospodářské noviny, hlavním důvodem k odvolání bylo právě rozhodnutí ve prospěch EPH v kauze česko-rakouského plynovodu.

Tahanice o výstavbu plynovodu, který má propojit Břeclavsko s rakouským plynárenským hubem v Baumgartenu, pokračují dodnes. Naposledy na spory okolo jeho realizace upozornil Ekonomický deník v polovině prosince. Hraje se tu totiž o velké peníze. Česko-rakouský plynovod by snížil tok plynu přes slovenskou soustavy, eustream by tak přišel o část peněz za tranzit ruského plynu směrem do Rakouska a Itálie.

Vladimír Outrata má za sebou dlouhou kariéru v oboru plynárenství, pracoval na různých manažerských pozicích v Transgasu (později RWE Transgas a Net4Gas). Do státní správy přestoupil v polovině roku 2016, kdy se stal místopředsedou ERÚ ještě za éry předsedkyně Aleny Vitáskové. Od srpna 2017 do července 2018 stál jako předseda Rady ERÚ v čele úřadu. Hlavní slovo však v praxi měl jiný člen rady – Vladimír Vlk.

David Tramba