INZERCE

Vladimír Vlk během vystoupení na semináři ČSSD k energetické politice (11.5.2017). Zdroj: ČSSD

Vlk z regulačního úřadu se vrací. S ostudou odvolaný radní kandiduje za ČSSD na Ústecku

Měl chránit zájmy odběratelů, aby neplatili příliš mnoho za elektřinu, plyn či teplo. Místo toho hájil zájmy velkých energetických skupin, tedy přesněji řečeno některých z nich. Z toho důvodu byl Vladimír Vlk v roce 2019 odvolán z funkce radního na Energetickém regulačním úřadě. ČSSD jej přesto vyslala do voleb jako třetího na kandidátce v Ústeckém kraji.

Sociální demokraté se pohybují okolo pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do poslanecké sněmovny. Pokud by uspěli více, než se očekává, mohl by stranu zastupovat v parlamentu 67letý energetický konzultant Vladimír Vlk. Ten se zviditelnil hlavně jako člen Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v letech 2017 až 2019. Jeho mandát měl být pětiletý, ale vzhledem k četným aférám a selháním byl odvolán již po dvou letech.

Kolektivní orgán – pětičlenná Rada ERÚ – nahradil v srpnu 2017 působení předsedkyně regulačního úřadu Aleny Vitáskové. Její šestiletá éra byla doprovázena odchodem odborníků a poklesem kvality fungování úřadu, spornými rozhodnutími a vyhrocenými konflikty. Jenže ani Rada ERÚ si v prvních dvou letech nepočínala o mnoho lépe. Značný podíl na tom měl podle řady zdrojů z prostředí energetiky právě radní Vladimír Vlk.

Manažer v exekuci

Vladimír Vlk se do prestižního místa v Radě ERÚ dostal v létě roku 2017 díky politickým konexím. Hlavní roli zde sehrál šéfporadce premiéra Bohuslava Sobotky Vladimír Špidla, který Vlka doporučil. Bývalý poradce ministra životního prostředí i ministra průmyslu a komunální politik z Roudnice nad Labem tak postoupil na vrchol své kariéry.

Nikdo, ani sociálně demokratičtí matadoři, v té době „neřešili“ temné stránky Vlkovy minulosti. Jak v únoru 2018 upozornil autor článku, tehdy jako redaktor týdeník Euro, Vladimír Vlk v době nástupu na ERÚ čelil exekuci kvůli nesplacenému dluhu z podnikání. A nejen to. Okresní soud v Litoměřicích Vlka v říjnu 2014 kvůli poškozování věřitele odsoudil k odnětí svobody na deset měsíců s roční podmínkou.

Výpis z evidence exekucí k 30.1.2018. V té době již byl Vladimír Vlk členem Rady ERÚ. Zdroj: Centrální evidence exekucí / archiv autora

Podle zmíněného rozhodnutí soudu Vlk v červenci 2009 převedl svou část domu v Roudnici nad Labem v hodnotě více než dva miliony korun darem na svou dceru. Znemožnil tím úhradu dluhu, kterou po sobě zanechala jeho firma EM Consult. Vlk následně uvedl, že mu byl podmíněný trest zahlazen, a tudíž se na něj má pohlížet jako na bezúhonného.

Sabotáž na plynovodu

Plynovod mezi jižní Moravou a Rakouskem je stavba strategického významu, která měla Česku pomoct z obchodního i bezpečnostního hlediska. Vedení ERÚ jej však nepodpořilo, naopak záměr na přání firem spojených s miliardářem Danielem Křetínským zablokovalo. V lednu 2018 jej totiž nechal vyřadit z desetiletého investičního plánu plynárenské společnosti NET4GAS.

Podle zdrojů z prostředí plynárenství a ERÚ byl zádrhel v tom, že zvažovaný česko-rakouský plynovod BACI by omezil tranzitní přepravu plynu přes slovenské území. V tamních plynovodech vlastní 49procentní podíl a manažerskou kontrolu Křetínského skupina EPH, a ta by v případě realizace projektu přišla o miliardy korun.

Proti zablokování projektu protestovala nejen společnost NET4GAS, ale také rakouská vláda. Rada ERÚ pod tlakem z mnoha stran změnila názor a v lednu 2019 se zařazením plynovodu do investičního plánu souhlasila. Celý projekt však oproti původnímu předpokladu nabral až pětileté zpoždění.

Před volbami nepokutovat

Na jaře roku 2019 padlo trestní oznámení, týkající se jednoho selhání Vlka a jeho kolegů z vedení ERÚ. Kauza se týká zmaření cenové kontroly v Ostrovské teplárenské, u níž vzniklo podezření, že uměle navyšuje ceny tepla. Jenže člen Rady ERÚ Vladimír Vlk podřízeným v červnu 2018 přikázal cenovou kontrolu zastavit. Odůvodnil to zanedbatelným dopadem do cen tepla a také větou, že „v předvolebním období je nevhodné zahajovat cenovou kontrolu“ (jednalo se tehdy o komunální volby, pozn. red.).

Výše zmíněné informace se původně objevily v zápisu ze zasedání Rady ERÚ. Jenže krátce poté byl za nejasných okolností dokument nahrazen jiným, ze kterého vypadla zmínka o tom, že šetření bylo ukončeno na základě Vlkova pokynu. Nejednalo se o jediný podobný případ. V době, kdy v Radě ERÚ dominovala trojice Vlk, Vladimír Outrata a Jan Pokorný, úřad zastavil či zmařil celou řadu dalších cenových kontrol v teplárnách.

Odvolán s ostudou

Situace dospěla tak daleko, že na selhání šéfů ERÚ a jejich nezdravé vazby na lobbisty a velké energetické společnosti začala ve svých zprávách upozorňovat Bezpečnostní informační služba. Právě i na základě informací z bezpečnostních složek došla vládě Andreje Babiše trpělivost; hlavní roli zde sehrál ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Vlk s Outratou byli v červenci 2019 z funkce odvoláni, Pokornému ministři neprodloužili mandát.

Vlk poté zveřejnil odvolací dopis, který mu poslal premiér Andrej Babiš. Každý se tak mohl na internetu dočíst, že důvodem jeho odvolání bylo „narušení nezávislého, nestranného a transparentního výkonu pravomoci, přijímání pokynů od třetí osoby a jednání v tržním zájmu takové osoby a nechránění oprávněných zájmů zákazníků a spotřebitelů.“

Vladimír Vlk na třetím místě Ústecké kandidátky ČSSD. Zdroj: ČSSD

Na kandidátkách ČSSD do sněmovních voleb bychom našli celou řadu kontroverzních osob. Dalším příkladem může být Ladislav Kubizňák, který se objevil na patnáctém místě pražské kandidátky. Jak Ekonomický deník upozornil, Kubizňák byl před rokem 1989 příslušníkem Státní bezpečnosti. Pod skrytou identitou pracoval jako diplomat u OSN v New Yorku. Ještě před tím pracoval na odboru zahraniční kontrarozvědky, který se věnoval takzvané ideodiverzi a českým emigrantům.

David Tramba