Polský ministr životního prostředí Michał Kurtyka pověřil instituce podřízené ministerstvu, ať posoudí informace o negativním dopadu hnědouhelného dolu Jänschwalde na polské příhraniční obce. Polská média se ani příliš netají tím, že se jedná o odvetu za český postup v kauze rozšíření lomu Turów. Lom Jänschwalde má totiž české vlastníky – skupiny EPH a PPF.
Jak uvedl zpravodajský web netTG.pl, kontrolu německého dolu má provést Polský geologický ústav a regionální inspekce pro ochranu životního prostředí. Ministerstvo tak chce prověřit zprávy některých médií o negativním dopadu provozu lignitového dolu Jänschwalde poblíž polsko-německé hranice na pohraniční obce. Hlavně starostové Gubina a Brodů si stěžují, že těžba uhlí v jejich blízkosti již řadu let způsobuje škody na životním prostředí včetně snižování hladiny podzemní vody.
Zástupci města Gubin a obce Brody se podle polských médií snaží prosazovat svá práva po dobrém a získat odškodnění od majitele blízkého dolu. Požadované peníze však dodnes nedostali. Důl se podle starostů necítí odpovědný za vzniklé potíže, mezi něž patří nové, hlubší studny a rostoucí náklady na úpravu vody.
Oko za oko, Jänschwalde za Turów
Nabízí se dodat: to je ale náhoda! Právě z úbytku podzemní vody viní české obce a města na severu Libereckého kraje polský uhelný lom Turów, který se nachází hned za hranicí. Byl to právě výše zmíněný ministr Michał Kurtyka, kdo navzdory všem protestům z české i německé strany prodloužil platnost stávající koncese na těžbu hnědého uhlí z ložiska Turów do roku 2044.
Poláci na české obavy z úbytku podzemní vody a dalších škod na životním prostředí neberou ohledy. Česká vláda proto na konci února sáhla k výjimečnému nástroji. Podala k Soudnímu dvoru EU žalobu proti Polské republice kvůli pravděpodobnému porušení unijního práva. Soud vydal v květnu předběžné opatření, kterým přikázal těžební činnost v dole Turów zastavit do finálního verdiktu.
Majitel dolu, koncern PGE, rozhodnutí evropského soudu s požehnáním polské vlády ignoroval a pokračoval v těžbě. Soud proto v září vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur denně. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít ani tak nehodlá. Netřeba dodávat, že konflikt o důl Turów vedl k výraznému zhoršení česko-polských vztahů.
Lužické uhlí pod kontrolou českých miliardářů
Konsorcium tvořené skupinou EPH miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a fondem PPF Investments převzalo německé elektrárny a doly v regionu Lužice v září roku 2016. Koupilo je tehdy za symbolickou částku od švédského energetického koncernu Vattenfall, který se rozhodl z uhelného byznysu vycouvat i za cenu těžkých finančních ztrát. Fond PPF Investments investuje část peněz z majetku rodiny letos zemřelého Petra Kellnera.
Do skupiny LEAG (Lausitz Energie) patří čtyři velké uhelné elektrárny, které ročně vyrobí okolo 55 miliard kilowatthodin elektřiny, a čtyři hnědouhelné lomy. Jedním z nich je lom Jänschwalde s loňskou produkcí 7,4 milionu tun uhlí, který se stal terčem polské odvety. Čeští vlastníci postupně rozvíjejí další aktivity – včetně pořízení velkokapacitních baterií pro ukládání energie či výstavby větrných elektráren v regionu.
David Tramba