Pátek, 1. července, 2022

EPH chce být také zelené. Postaví v Německu větrné parky o výkonu 300 MW

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Energetický a průmyslový holding (EPH) miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zkouší setřást svou fosilní pověst. Podle dnešního oznámení postaví 50 moderních větrných elektráren o celkovém výkonu 300 megawattů v okolí uhelných lomů na východě Německa. Dodavatelem technologie bude americká GE Renewable Energy.

EPH prostřednictvím své dceřiné firmy EP New Energies podepsala se společností GE Renewable Energy smlouvu na dodávku padesáti moderních větrných turbín, každá z nich má instalovaný výkon 6 megawattů (MW). Větrné turbíny budou ročně dodávat přibližně 800 milionů kilowatthodin elektrické energie, což odpovídá roční spotřebě více než 230 tisíc domácností.

Větrné elektrárny budou rozmístěny ve větrných farmách na různých lokalitách východního Německa. Mezi ně patří například projekt Forst-Briesnig II v Lužici, který vlastní těžební firma LEAG společně kontrolovaná skupinami EPH a PPF Investments. Tady se počítá s instalovaným výkonem přibližně 100 MW. Povolovací stavební řízení bude zahájeno letos, vlastní výstavba větrné farmy je plánována v roce 2023.

Tento krok je důležitou součástí strategie skupiny EPH, která spočívá ve využití potenciálu bývalých povrchových dolů k umístění větrných a solárních farem. „Na německém trhu patříme mezi první, kteří se rozhodli nasadit větrné turbíny o výkonu 6 MW. Ty patří mezi nejmodernější na trhu. Tato dohoda s GE nás svým rozsahem a velikostí řadí do pomyslné první ligy developerů větrných projektů v Německu,“ uvádí výkonný ředitel EP New Energies Dominique Guillou.

Jak se lze dočíst na německé verzi webu EP New Energies, cílem společnosti je postavit obnovitelné zdroje o výkonu 2000 MW. Jednat se má o fotovoltaické parky na zemi (940 MW), plovoucí fotovoltaiku (320 MW), střešní fotovoltaiku (60 MW) a větrné elektrárny (680 MW). Vzniknout mají na území spolkových států Sasko, Braniborsko a Sasko-Anhaltsko.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter