Pondělí, 4. července, 2022

Podpora zelené energetiky v Česku vázne. Chybí aktivace, notifikace i peníze

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zákon o podporovaných zdrojích energie už od ledna platí v podobě, která má znovu nastartovat investování do moderní energetiky. Jenže v praxi se zatím nic neděje. Jak upozornil ředitel odboru podporovaných zdrojů energie na Energetickém regulačním úřadě Kristián Titka, v praxi tomu brání čtyři překážky.

Chybí totiž takzvané aktivační nařízení vlády, notifikace podpory ze strany Evropské komise a prováděcí vyhlášky k zákonu. Současně není zajištěné financování nových obnovitelných zdrojů, protože ministerstvo financí na ně v letošním rozpočtu neuvolnilo ani korunu. Kristián Titka to uvedl v minulém týdnu během přednášky na webináři ERÚ zaměřeném na novou legislativní úpravu podnikání v zelené energetice.

V případě notifikace veřejné podpory u Evropské komise bude záležet na tom, zda česká strana bude chtít vše schválit v „jednom balíku“, nebo zda řízení rozdělí podle oblastí. Podpora pro elektřinu a teplo z obnovitelných zdrojů by měla projít snadno, protože lze využít blokových výjimek pro tento typ veřejné podpory. Náročnější bude získat souhlas s podporou pro teplárenství, biometan či energetické využití důlního plynu.

I když se ministerstvo průmyslu a obchodu a další zapojené úřady snaží notifikaci získat co možná nejdříve, celý proces ještě několik měsíců potrvá. Největší potíže lze očekávat v případě transformační podpory teplárenství, což v praxi představuje dotování ceny emisní povolenky pro uhelné teplárny. „Tato podpora nezapadá do tabulek úředníků Evropské komise, takže to nebude snadné,“ uvedl Kristián Titka.

Nové elektrárny s podporou dle výsledku aukce

typ elektrárny202220232024
plynová (nad 1 MW)1000 MW1000 MW1000 MW
větrná (nad 6 MW)30 MW60 MW90 MW
solární000
malá vodní (1-10 MW)5 MW5 MW5 MW
na biomasu000
Výkon nových elektráren, které budou soutěžit o dotační podporu formou aukcí. Zdroj: Nařízení vlády o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie (původní návrh MPO)

.

Aktivační nařízení vlády, které zákon výslovně vyžaduje k odstartování podpory nových investic v zelené energetice, se zadrhlo v mezirezortním připomínkovém řízení a poté u Legislativní rady vlády. Původní podoba nařízení zpracovaná úředníky ministerstva průmyslu totiž narazila na tuhý odpor jiných ministerstev, ERÚ a také byznysových asociací. Ekonomický deník o podobě návrhu a také kritických připomínkách již dříve informoval.

Pro připomenutí: Na nesouhlas ze všech stran narazil návrh ministerstva průmyslu nepustit do plánovaných aukcí pro nové zdroje fotovoltaické elektrárny. Také v dalších oblastech zelené energetiky se autoři návrhu drželi hodně při zemi. Naopak velkorysý přístup zvolili v případě transformační podpory tepláren, na kterou chtěli dát 8 až 11 miliard korun ročně. Jenže kvůli finanční náročnosti odmítá návrh podpořit strážce státní pokladny – ministerstvo financí.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter