Sobota, 13. srpna, 2022

Plán je až 68 megawattů. U Frýdlantu má vyrůst největší větrný park v Česku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zatím největší český větrný park by mohl vyrůst poblíž Horní Řasnice a Dolní Řasnice ve Frýdlantském výběžku. Samozřejmě za podmínky, že záměr investora úspěšně projde všemi druhy povolovacích řízení. Firma WEB Větrná energie zde počítá s výstavbou 11 větrných elektráren s instalovaným výkonem 46 až 68 megawattů.

Na počet stožárů stále vede větrný park u Kryštofových Hamrů v Krušných horách, který v roce 2007 spustila do provozu německá společnost ecoenerg Windkraft. Jedná se však o starší dvoumegawattové větrníky, výkon tak v součtu dosahuje 42 megawattů. Hodnotou instalovaného výkonu by je nový záměr na Frýdlantsku předstihl.

Záměr firmy Web Větrná energie je zatím v úvodní fázi posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Zajímavostí může být, že již na počátku roku 2020 občané Horní Řasnice a Dolní Řasnice odsouhlasili budoucí stavbu větrníků v obecním referendu. Pokud se schvalování někde „nezadrhne“, mohou nové elektrárny zahájit provoz již v roce 2024.

Jak firma WEB Větrná energie uvedla, počítá s výstavbou 11 větrných elektráren typu Vestas V150 s průměrem rotoru 150 metrů a výškou stožáru 166 metrů. Instalovaný výkon každé elektrárny bude 4,2 až 6,2 megawattu, celkem se tak jedná o 46 až 68 megawattů. Roční výroba elektřiny z celého větrného parku má dosahovat 132 milionů kWh.

Firma WEB Větrná energie, kterou vlastní rakouská WEB Windenergie, vznikla již v roce 2002. V roce 2005 postavila větrný park u Břežan na Znojemsku s pěti větrníky o výkonu 4,25 megawattu. U tři roky později přistavěla ještě jednu dvoumegawattovou elektrárnu. V roce 2012 tento rakouský investor odkoupil jeden větrník (1,8 MW) u již zmíněné Horní Řasnice.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter