Neděle, 17. října, 2021

Pfizer koupí biotechnologickou společnost specializující se na rakovinu krve, vznikne globální triumvirát. A další zprávy z farmabyznysu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Americká farmaceutická skupina Pfizer se po čase vydala na nákupy. V centru její pozornosti se ocitla kanadská biotechnologická společnost Trillium Therapeutics, která vyvíjí imunoterapeutické lék na rakovinu. Pfizer tak doplní dvojici firem, které se soustředí na inhibitor lemzoparlimab. Vznikne tak silný globální triumvirát.

Pfizer za Trillium Therapeutics zaplatí 2,26 miliardy dolarů, což je v přepočtu asi 49 miliard korun. Kuriózní ovšem je, že Pfizer nabídl akcionářům kanadské biotechnologické společnosti za jednu akcii 18,5 dolaru. Jde tak o neuvěřitelně vysokou prémii, která v té době aktuální tržní cenu převyšovala více než dvojnásobně. Americká farmaceutická skupina to uvedla ve svém prohlášení.

Akcie Trillia přirozeně reagovaly růstem z necelých osmi na více než 22 kanadských dolarů, během dalších dní klesly pod tuto hranici. Pfizer přitom do kanadské biotechnologické společnost investoval téměř před rokem 25 milionů dolarů, nyní odkoupí všechny zbývající akcie. Akcionáři společnosti Trillium Therapeutics musí ještě nabídku schválit nejméně dvoutřetinovou většinou, což by ale měla být formalita.

Pfizer s biotechnologickou společností Trillium získá přístup k terapii, jež by měla být schopna účinně bojovat s různými typy rakoviny krve. Inhibitor lemzoparlimab cílí na signální protein CD47, který vylučuje většina nádorových buněk a měl by ho být schopen „uspat“. A zároveň iniciovat likvidaci nádorových buněk. Zjednodušeně řečeno jde o to, aby lék dokázal vybudit imunitní systém člověka k obraně proti rakovinnému bujení.

Silná trojka na trhu Americká farmaceutická skupina tak akvizicí Trillia doplní dvojici společností Gilead a AbbVie, které se rovněž na protein CD47 ve svém výzkumu a vývoji léku na rakovinu zaměřily. V oblasti onkologického vývoje tak vznikne silný globální triumvirát. „Naším krokem jasně signalizujeme, že chceme významně přispět k vědeckému průlomu. Akvizice společnosti Trillium nám umožní se jasně prosadit v oblasti onkologie a zužitkovat naše dřívější zkušenosti,“ uvedl Andy Schmeltz, šéf onkologického výzkumu ve skupině Pfizer. S podobným nadšením akvizici oznámil také výkonný ředitel společnosti Trillium Therapeutics Jan Skvarka. „Jsme potěšeni. Trillium je jediná společnost, která dokáže účinně cílit na protein CD47 a ve…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit