Ministerstvo životního prostředí má připravit antifosilní zákon, schválila včera večer vláda. ČTK to řekl ministr Richard Brabec (ANO).
Do budoucna by měl zákon snížit závislost ČR na fosilních palivech, mezi něž patří ropa, zemní plyn a uhlí. O analýze, zda přijmout zcela nový zákon, nebo pouze koncepci, se na vládě debatovalo již několikrát. Kabinet ve vládním prohlášení vyjádřil vůli připravit zákon s podmínkou, že neutrpí konkurenceschopnost státu. Tripartita ale přípravu zákona odmítala.
Odbory a zaměstnavatelé žádali, aby se nejdříve zhodnotil dopad zákona na konkurenceschopnost ekonomiky. Zákon by měl podpořit postupné snižování fosilních paliv v energetickém mixu a následně dlouhodobé snižování emisí skleníkových plynů. Stát by tak měl splnit cíle Evropské unie až do roku 2050. Pokud by byl schválen, šlo by podle ekologů o zásadní krok pro modernizaci ekonomiky, nastartování čistých technologií, vznik tisíců nových pracovních míst a zlepšení ovzduší. Ministerstvo životního prostředí by nyní mělo začít pracovat na návrhu paragrafového znění včetně hodnocení dopadů regulace (RIA), pak by o něm měla jednat meziresortní pracovní skupina pro otázky změny klimatu a nakonec by měl zamířit do připomínkového řízení.
V platnost by zákon mohl vstoupit začátkem příštího roku. Ekologové z Hnutí Duha, kteří dlouhodobě po zákonu volají, tvrdí, že vláda musí současně prosazovat i konkrétní opatření pro snížení závislosti na fosilních palivech. Jde například o novelu zákona o podporovaných zdrojích energie a rozhýbání výstavby obecních větrných elektráren, které mohou už za patnáct let vyrobit více než například dvě staré velké uhelné elektrárny ve Chvaleticích a Počeradech dohromady, napsali dnes v reakci na rozhodnutí vlády. Ministerstvo v materiálu uvedlo, že Česko je závislé na fosilních palivech zhruba z 80 procent. Tento ukazatel má klesat. Například podle nově schválené Statní energetické koncepce by měla tato závislost do roku 2030 postupně klesnout na 66 procent a do roku 2040 na 56 procent.
Závaznou legislativu jako cestu ke snížení závislosti na ropě, plynu a uhlí už v minulosti zvolily Británie, Dánsko, Finsko, Francie, Švédsko, Rakousko, Irsko a nejprůmyslovější německý region Severní Porýní-Vestfálsko. Začala se připravovat v Nizozemsku
ČTK