INZERCE

Nový vlastník NWR informoval české ministry o převodu akcií

Skupina Ad Hoc Group (AHG), nový vlastník těžební společnosti New World Resources (NWR), majitele černouhelné OKD, oficiálně informoval vybrané ministry české vlády o dokončení převodu akcií.

ČTK to dnes sdělil mluvčí AHG Roman Pařík. Potvrzení už dříve několikrát požadoval ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Chtěl, aby bylo potvrzeno, že z firmy odešly společnosti spojené s podnikateli Zdeňkem Bakalou a Petrem Kadasem. „Skupina AHG oficiální cestou informovala ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou, ministra financí Andreje Babiše i ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka o převodu všech akcií společnosti New World Resources Plc držených společnostmi CERCL Mining Holdings B.V. a Asental Property B.V zpět do NWR. AHG tak v NWR drží rozhodující většinu 60 procent hlasovacích práv,“ uvedl dnes Pařík. Právě ve společnosti CERCL má Bakala poloviční podíl. O dokončení odchodu firmy CERCL a přidružených firem Asental a BXR informovala NWR na začátku března.

Mládek však požadoval, aby byla o změně oficiálně informována přímo ministerstva, která by pak mohla s novým vlastníkem jednat o budoucnosti OKD. Spolu s dalšími ministry se několikrát nechal slyšet, že stát počká, s čím noví vlastníci přijdou. Vláda je podle Mládkových dřívějších vyjádření připravena podílet se na opatřeních na pomoc propouštěným horníkům, neplánuje ale veřejnou podporu pro OKD.

Pod vedením Babiše a za účasti Mládka se dnes uskutečnilo první jednání s představiteli AHG. „Při dnešním jednání se evidentně ukázalo, že si věřitelé a noví většinoví akcionáři společnosti NWR uvědomují vážnost situace a že byl konečně vytvořen prostor pro diskuzi o parametrech restrukturalizace OKD a podmínkách a míře účasti české vlády na tomto procesu,“ uvedl v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK ministr Mládek. Generální ředitel NWR Gareth Penny v únorovém rozhovoru s ČTK uvedl, že noví vlastníci mimo jiné povolili NWR výjimku ve výši hotovosti, kterou musí firma minimálně držet.

Na konci března, tj. dnes, nesmí být nižší než 25 milionů eur, na konci června pak nižší než deset milionů eur. Dosud musela firma držet minimálně 40 milionů eur. Mládek však v polovině března upozornil, že AHG tento ústupek podmiňuje tím, že do konce března bude uzavřena nezávazná a do konce dubna závazná dohoda se státem o restrukturalizaci firmy. Ministr to tehdy označil za nátlak a uvedl, že případná dohoda by reálně nevznikla dříve než v létě. Aktuální postoj AHG i ministerstva průmyslu ČTK shání. Z těžební společnosti OKD má k 1. červenci letošního roku odejít 345 lidí, a to z nejrůznějších závodů. Přibližně 70 procent z nich chce odejít dohodou. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců. Firma je v existenčních problémech, hlavně kvůli klesajícím cenám uhlí.

Těžba je pro OKD ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. Kromě pracovníků OKD jsou ohrožena i místa tisíců lidí v navazujících profesích. Skupinu, která v ČR působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří tři nadnárodní investiční společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC.

ČTK, redakce