Soutěž na výstavbu datového centra Státní tiskárny cenin (STC) vyhrála firma, která vyprojektovala jeho technologii. Vyplývá to u informací Nejvyššího kontrolního úřadu. 

Nejvyšší kontrolní úřad prověřil náklady na výstavbu a provoz datového centra Státní tiskárny cenin (STC) v letech 2010 až 2014. Zaměřil se také na koordinační roli Ministerstva vnitra v oblasti datových center a na roli Ministerstva financí v projektu datového centra STC. Vybudování datového centra STC stálo 386 milionů korun a do ukončení kontroly byla jeho kapacita využívána pouze z poloviny.

Z kontroly dále vyplývá, že soutěž na výstavbu datového centra STC vyhrála společnost, která se podílela na stanovení jeho technologických parametrů. Tato společnost vytvořila projektovou dokumentaci technologické části datového centra STC. V následném výběrovém řízení její nabídka jako jediná přesně odpovídala podmínkám zadání, které vycházely z této projektové dokumentace. Tato společnost se tak následně stala jedním z hlavních dodavatelů. Ostatní uchazeči byli vyřazeni s tím, že jejich nabídky podmínky zakázky nesplňují. Nabídky vyřazených uchazečů byly zhruba o 50 milionů korun nižší.

Na základě výsledků kontroly doporučuje NKÚ změnit zákon o veřejných zakázkách tak, aby zajišťoval rovný přístup k informacím všem uchazečům o zakázku a eliminoval zvýhodnění firem, které se podílejí na přípravě dané veřejné zakázky.

Mohlo by vás zajímat

Kontrola odhalila také nedostatky týkající se služeb, které datové centrum STC poskytuje Ministerstvu financí. Zakázku na službu Service Desk zadalo Ministerstvo financí v režimu utajení. Podklady k zadávacímu řízení u této zakázky připravila společnost, která se následně bez soutěže stala subdodavatelem. Její plnění nejdřív spočívalo v dodávce řešení pro poskytování služby Service Desk a pak v její servisní podpoře. Další zakázku, tentokrát na provoz Integrovaného informačního systému Státní pokladny zadalo Ministerstvo financí také v režimu utajení, tedy bez soutěže. Získal ji hlavní dodavatel tohoto informačního systému. Za obě tyto veřejné zakázky Ministerstvo financí do září 2014 Státní tiskárně cenin zaplatilo 1,1 miliardy korun, ta pak svým subdodavatelům z těchto prostředků uhradila 760 milionů korun.

Ministerstvo financí si také od Státní tiskárny cenin najímalo služby 32 zaměstnanců. Dvanáct z nich přitom dříve pracovalo právě pro Ministerstvo financí, které je do tiskárny cenin postupně převedlo. Od roku 2004 do září 2014 za jejich služby zaplatilo 254 milionů korun. Obešlo tak vládní nařízení o snižování počtu zaměstnanců ministerstev. Ministerstvo to vysvětlilo tím, že bez nich by nebylo schopné zajistit provoz svých informačních systémů, tedy běžnou činnost ministerstva standardně zajišťovanou vlastními zaměstnanci.

Ministerstvo financí platilo měsíčně 95 tisíc korun za každého ze zaměstnanců, kteří pro něj ve Státní tiskárně cenin pracovali, přestože podle zjištění NKÚ byl v té době jejich plat včetně zákonných odvodů zhruba poloviční. Tuto částku platilo ministerstvo v plné výši i v době, kdy tito zaměstnanci byli například na dovolené, na nemocenské nebo dokonce na mateřské dovolené. Ministerstvo v těchto případech postupovalo nehospodárně a dopustilo se porušení rozpočtové kázně ve výši 4,6 milionu korun.

Kontroloři také zjistili, že výstavba, rozvoj a využívání datových center jsou nekoordinované. Navíc dosud neexistují pravidla pro přechod veřejné správy do datových center provozovaných Českou poštou a Státní tiskárnou cenin, respektive novým státním podnikem s názvem Státní pokladna Centrum sdílených služeb, který vznikl k 1. lednu 2015.

Ministerstvo financí se k výsledkům kontroly zatím nevyjádřilo.

Ondřej Fér