Středa, 25. května, 2022

Německý gigant Siemens odchází z ruského trhu. Zaměstnával tam 3 tisíce lidí

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

„Připojujeme se k mezinárodnímu společenství, které odsuzuje válku na Ukrajině, a zaměřujeme se na podporu našich lidí a poskytování humanitární pomoci. Společnost Siemens v důsledku války na Ukrajině opustí ruský trh. Společnost zahájila řízení o ukončení svých průmyslových provozů a všech průmyslových obchodních aktivit,“ prohlásil dnes nadnárodní gigant Siemens. V Rusku se Siemens specializuje na výrobu a servis vysokorychlostních vlaků.

Německý koncern Siemens byl jednou z prvních společností, která pozastavila veškeré nové obchody a mezinárodní dodávky do Ruska. Společnost stále vyhodnocuje situaci, aby zajistila bezpečnost svých 3 000 zaměstnanců v zemi.

Firma dnes také zveřejnila hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí svého finančního roku. Čistý zisk společnosti meziročně klesl o 49 procent na 1,21 miliardy eur (30,8 miliardy korun). Mohou za to především odpisy, související s odchodem z Ruska.

Společnost dnes oznámila, že kvůli ukončení podnikání v Rusku zaúčtovala odpisy v objemu 600 milionů eur.

Tržby firmy ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o sedm procent na 17,04 miliardy eur, objem zakázek pak o 32 procent na 20,98 miliardy eur. Druhé finanční čtvrtletí skončilo 31. března.

Siemens je podle agentury ČTK poslední v řadě firem, které se na ruskou agresi rozhodly zareagovat ukončením nebo alespoň omezením obchodních vztahů v Rusku. Patří k nim například pivovarnické skupiny Anheuser-Busch InBev a Carlsberg, prodejci sportovního oblečení, jako je Adidas, některé automobilky, například Renault, a rovněž banky. Moskva zahájila invazi 24. února.

Siemens aktuálně dle svého prohlášení začal v Rusku ukončovat všechny své průmyslové aktivity. Po invazi jen pozastavil nové projekty a dodávky do Ruska.

„Dnes jsme oznámili rozhodnutí ukončit v Rusku naše průmyslové obchodní aktivity, a to podle stanoveného plánu,“ prohlásil šéf Siemensu Roland Busch.

„Německý koncern v Rusku zaměstnává 3 000 lidí, specializuje se tam na výrobu a servis vysokorychlostních vlaků. V důsledku sankcí, které vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu zavedly západní země, má Siemens výpadek v tržbách kolem 200 milionů eur,“ podotkla ČTK.

Poptávka po zařízeních Siemensu ale ve světě zůstává vysoká. Díky tomu firma potvrdila celoroční výhled, u tržeb očekává růst o šest až osm procent.

(nik)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter