Draghi nejspíš hodlá navyšovat přístup k záchranné likviditě, ale pouze do té doby, dokud bude Řecko schopné dostát svým závazkům.
“Nemůžete lít peníze do láhve bez dna”, uvedl německý ministr financí Schauble na adresu Řecka. Druhým dechem dodal, že jsou od jakékoliv dohody s Athénami stále velice daleko. Pokud ale na setkání ministrů financí eurozóny příští týden nedojde k posunu vpřed, nezbývá už Athénám do květnové splátky MMF (747 mil. euro) moc času. I proto včera vystřelily výnosy řeckého tříletého dluhopisu až do okolí 25 %.
Řecko samozřejmě přišlo na přetřes i na tiskové konferenci po zasedání ECB. Bohu dík pro Athény, Mario Draghi zatím pravděpodobně hodlá navyšovat přístup k záchranné likviditě (v rámci programu ELA). To ale pouze do té doby, dokud bude Řecko schopné dostát svým závazkům.
Mario Draghi až na otázky týkající se Řecka vypadal spokojeně. A není se čemu divit. Čísla přicházející z eurozóny se vylepšují a slabé euro by mělo přispět k postupnému nárůstu inflace. Zatím smetl ze stolu úvahy nad předčasným ukončením kvantitativního uvolňování (QE). To je i podle nás velice málo pravděpodobný scénář, který si možná v duchu přejí někteří jestřábi v ECB (např. Mersch).
ECB navíc podle Draghiho nemá strach, že by se QE zadrhl kvůli neschopnosti koupit na trhu dluhopisy za “rozumnou cenu”. Podle nás jsou možná takové úvahy slovy Maria Draghiho “předčasné”, ale ECB s postupem času na některých trzích na nedostatek skutečně může narážet. Důležité v tomto kontextu je, že Mario Draghi a priori (a poměrně překvapivě) vyloučil v takovém případě další snížení depozitní sazby. Co to znamená? ECB se zavázala, že nebude kupovat dluhopisy s výnosem nižším než depozitní sazba. ECB se tak pravděpodobně časem bude muset na řadě trhů víc zaměřit na delší konec křivky. Výnosy německého dvouletého a tříletého dluhopisu jsou ostatně již dnes pod úrovní depozitní sazby.