INZERCE

Německo a Francie chtějí úzce spolupracovat v oblasti energetické transformace, technologické suverenity, podpory průmyslu při přechodu na klimatickou neutralitu a úsilí o dekarbonizaci. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Německo a Francie posilují vazby v oblasti energetické transformace. Berlín se připojil k projektu vodíkového plynovodu H2Med

Německo a Francie zopakovaly své přání spolupracovat v oblasti energetické transformace, technologické suverenity, podpory průmyslu při přechodu na klimatickou neutralitu a úsilí o dekarbonizaci. Lídři obou zemí Olaf Scholz a Emmanuel Macron vyzvali k „rychlým a ambiciózním evropským opatřením“ a doufají, že společně přijdou s reakcí na americký zákon o snižování inflace (IRA), a zajistí tak „konkurenceschopnost a odolnost“ evropského průmyslu, například zjednodušením přístupu průmyslu k podpoře.

Vedoucí představitelé států Olaf Scholz a Emmanuel Macron se setkali na počest 60. výročí Elysejské smlouvy, která stála na počátku francouzsko-německého přátelství.

Kromě toho se chtějí dohodnout na „společném přístupu“ k nízkouhlíkovému vodíku a uvedli, že společná pracovní skupina francouzského ministerstva ekologie a německého ministerstva hospodářství předloží návrhy do konce dubna.

Německo by se rovněž připojilo k projektu vodíkového potrubí H2Med, který plánuje propojit Portugalsko a Španělsko s Francií. Scholz a Macron se zavázali „více investovat do technologií budoucnosti, zejména do obnovitelných a nízkouhlíkových zdrojů energie“.

Zejména doufají, že se potenciál větrných elektráren na moři v Severním moři stane základem konkurenceschopných cen elektřiny a výroby vodíku.

Dohoda o spolupráci přichází po zrušení vládních konzultací v říjnu 2022 na poslední chvíli, což bylo považováno za trhlinu ve vztazích mezi dvěma největšími evropskými ekonomikami.

V německých médiích byla označena za „diplomatické zemětřesení“, které odhaluje ostré kontrasty ve strategických přístupech obou zemí k energetické a obranné politice. Obě země se však nyní zavázaly, že své vazby posílí „ve všech oblastech“.

„Německo-francouzský motor je kompromisní stroj, dobře promazaný, ale někdy hlučný a poznamenaný tvrdou prací,“ uvedl Olaf Scholz ve svém projevu po jednání. „Náš cíl je stejný – Evropa, která je suverénnější, solidárnější a má svůj osud ve vlastních rukou,“ dodal Emmanuel Macron.

Start vodíkového plynovodu v roce 2030

Německo se tedy podle svého vyjádření připojí k Portugalsku, Španělsku a Francii v projektu vodíkového plynovodu H2Med, jak bylo oznámeno o víkendu při příležitosti 60. výročí Elysejské smlouvy.

Plynovod H2Med, jehož zprovoznění se předpokládá v roce 2030, bude přepravovat obnovitelný vodík mezi Portugalskem, Španělskem a Francií.

Kapacita potrubí za 2,5 miliardy eur je plánována na 2 miliony tun ročně.

Čerpací stanice na vodík. Foto: Toyota

Německo klade v jádru své vodíkové strategie velký důraz na dovoz obnovitelného vodíku a čpavku z obnovitelných zdrojů, přičemž německá vláda odhaduje, že do roku 2030 bude mít země poptávku po vodíku ve výši 90 až 110 TWh.

Vzhledem k tomu, že domácí výrobní kapacita se ve stejném časovém horizontu odhaduje na přibližně 14 TWh, bude však většinu poptávky po vodíku v zemi tvořit dovoz.

Portugalsko a Španělsko již dříve uvedly, že usilují o vývoz vodíku z obnovitelných zdrojů energie, a Francie plánuje do roku 2030 kapacitu elektrolyzérů ve výši 6,5 GW.

Údaje společnosti ICIS ukázaly, že desetiletá smlouva o výkupu energie počínaje rokem 2024 by ve Španělsku 20. ledna stála 6,02 eur/kg v případě solární energie a 5,68 eur/kg v případě větrné energie na pevnině.

(nik)