INZERCE

Nemalujte na pětidolarovky pana Spocka, vyzývají v Kanadě

Kanadská centrální banka vyzývá občany, aby přestali portrét sedmého premiéra dominia Wilfrieda Lauriera na pětidolarové bankovce přemalovávat na pana Spocka. Představitel kultovní postavy ze Star Treku Leonard Nimoy před několika dny zemřel.

Wilfried Laurier byl v letech 1896 až 1911 prvním frankofonním premiérem Kanady. Je považován za klíčovou postavu v procesu hledání dohody mezi frankofonní a anglofonní částí Kanady. Věřil, že Kanadu lze udržet jednotnou jen díky plné federalizaci a decentralizaci. Byl velkým propagátorem politiky kompromisu, který viděl jako jádro kanadské politické tradice, jako „pravé kanadství“ („true canadianism“). Byl též zastáncem zeslabení vlivu Britského impéria v Kanadě.

spock1

Pan Spock je důstojníkem Hvězdné flotily, alespoň tedy ve filmové sérii Star Trek, a díky svým povahovým rysům a poněkud satanskému vzhledu se od šedesátých let stal doslova kultovní postavou. Když jeho představitel Leonard Nimoy zemřel, miliony „trekkies“ začaly smutnit a výsledkem je mimo jiné „spocking,“ totiž přemalovávání portrétů na bankovkách. Nejčastějším cílem je právě kanadská pětidolarovka s podobiznou pana Lauriera.

„Soudíme, že bankovky by měly být zdrojem hrdosti a proto není vhodné je takto přemalovávat,“ píše se v oficiálním stanovisku kanadské centrální banky. „Pomalované bankovky nemusí být přijímány do oběhu; navíc na nich hrozí porušení ochranných prvků.“

Spockování pětidolarovek ale zatím pokračuje dál a lidé se pod hashtagem #SpockingFives chlubí desítkami pěkných dílek. Koneckonců, vulkánské heslo „Live Long and Prosper“ se na bankovkách vyjímá docela dobře.

-of-