INZERCE

Hazardní hráč. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Některé firmy v hazardním průmyslu zkouší, kam až mohou zajít i v novém zákoně

Nový Zákon o hazardních hrách je podle odborníků v mnoha ohledech dobrý, ale některé hazardní firmy zkouší, kam až můžou zajít. Zaznělo to na národní konferenci Hazardní hraní v České republice 2017.

Národní  protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil na konferenci Hazardní hraní v České republice 2017 v Lichtejnštejnském paláci v Praze apeloval na zástupce herního průmyslu, aby se rozumně podřídili opatřením, které jsou uvedeny v zákoně. „Máme například povinnost nastavení samoregulačních opatření při hraní na internetu. Ale jsou firmy, které na svých stránkách vyzývají hráče, aby toto omezení napoprvé nastavili na variantu „neomezeně“, tedy vlastně toto samoregulační opatření vypnuli,“ řekl ve svém příspěvku Vobořil. Podobných mezních situací podle něj bylo více. „Předpokládal jsem, že není nutné všechna omezující pravidla zcela exaktně specifikovat, ale že vzájemně chápeme duch zákona. Těmito krůčky se hazardní průmysl zase přibližuje situaci, ve které byl před pár lety. Tedy do situace, že nebyl velmi oblíben, a to to říkám velmi mírně,“ dodal.

Podle něj by bylo potřeba najít konsensus mezi státem a provozovateli her, protože například v Austrálii už firmy umí softwarově rozpoznat rizikové hraní. „V tom okamžiku se hraní zastaví a je hráči nabídnuta nějaká pomoc. To by se nám velmi líbílo i u nás,“ řekl Vobořil.

Upozornil také na to, že rizikových hráčů hazardních her je 2x více, než je nelegálních uživatelů drog. Zatímco pro ně je vybudována hustá záchranná síť, na kterou se ročně obrátí cca 30 tisíc lidí, u hazardních hráčů jsou to cca 3 tisíce. Přitom náklady na „očištění“ společnosti od patologických jevů z hazardních her vyjdou ročně na 8-16 miliard korun.

Na začátku září jsme v textech  Vládní zpráva o hazardu: on-line hry bez povolení připravily veřejné rozpočty o miliardy a Obcím stouply příjmy z hazardu, ministerstvo financí nezvládá agendu informovali o tom, co zjistilo a sepsalo národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti.  Podle vedoucího tohoto střediska Viktora Mravčíka je počet závislých hráčů odhadován na 100 tisíc. Podle něj je progres v oblasti podpory znát zejména v tom, že v posledním roce bylo na preventivní programy vyhrazeno 25 milionů korun, zatímco v předcházejících 3 letech to bylo 3-5 milionů. „Vyjednávali jsme více peněz, ale pochopitelně se na nás nedostalo, když bylo potřeba přidat učitelům,“doplnil Mravčíka Vobořil.

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský řekl, že rok 2017 je především rokem omezení hazardních her na internetu. „Z původních 55 subjektů, které cílily na české hráče, zbyly 3. To je obrovský úspěch odboru 34, tedy Státního dozoru nad hazardními hrami. S těmito společnostmi je vedeno správní řízení o umístění na seznam nepovolených hráčů. Tyto tři společnosti jsou zcela marginální, ti největší hráči se stáhli,“ řekl Závodský. Podle něj je český hazardní zákon vzorem pro další státy Evropské unie.

Jiří Reichl

O tématu jsme psali:

Obcím stouply příjmy z hazardu, ministerstvo financí nezvládá agendu 

Vládní zpráva o hazardu: on-line hry bez povolení připravily veřejné rozpočty o miliardy