Čtvrtek, 24. června, 2021

Nejvyšší státní zástupce Zeman rezignoval, úřad má řídit Stříž

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se rozhodl vzdát funkce. Skončí ke 30. červnu. Po jednání vlády to dnes oznámil vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Zeman svůj krok oznámil dopisem, ve funkci skončí po deseti a půl letech. „Rezignace Pavla Zemana na funkci nejvyššího státního zástupce pro mě byla překvapením. Dozvěděla jsem se o ní dnes ráno, 14. května 2021, z Úřadu vlády. Nicméně jeho rozhodnutí respektuji,“ uvedla ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

O tom, že Zeman opustí funkci se spekulovalo již od začátku dubna. Ve středu tento týden se nakonec nekonal avizovaný podvýbor po justici. Omluvila se z něj ministryně spravedlnosti Marie Benešová a někteří členové. zdroje České justice uvedly, že se očekává změna na postu nejvyššího státního zástupce. Podle zdrojů České justice by vláda do voleb neměla vybrat jeho nástupce, řídit úřad tak bude jeho první náměstek Igor Stříž.

„Vzhledem k tomu, že jsem rezignaci nejvyššího státního zástupce neočekávala, nebyla doručena na Ministerstvo spravedlnosti, a navíc Pavel Zeman do 30. června 2021 zůstává ve funkci, jméno jeho nástupce s ohledem na výše uvedené sdělím až následně,“ uvedla ministryně spravedlnosti.

Benešová minulý týden hovořila v médiích o svém záměru podat na Zemana kárnou žalobu, porušil podle ní zákon svým nedávným vystoupením na tiskové konferenci k případu explozí ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Zemana se v tomto případě zastal premiér Andrej Babiš (ANO). Nejvyšší státní zástupce v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše v případu Čapího hnízda, řízení podle něj bylo zastaveno nezákonně a předčasně.

„Pavel Zeman strávil ve funkci nejvyššího státního zástupce nejdéle ze všech, více než deset let. S jeho érou zůstane spojeno výrazné posílení důvěryhodnosti i sebevědomí státního zastupitelství a za to mu patří poděkování. S ohledem na současnou nestabilní společenskou a politickou situaci však načasování jeho rezignace nepovažuji za šťastné,“ reagoval prezident Unie státních zástupců Jan Lata.

Zeman funkci zastává od začátku roku 2011, kdy nahradil Renatu Veseckou. Předtím působil na okresním i krajském státním zastupitelství v Plzni a následně na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství. V roce 2004 se stal prvním zástupcem ČR u Eurojustu, kde byl nejmladším zástupcem ze všech členských zemí. Loni se neúspěšně ucházel o post soudce Evropského soudu pro lidská práva.

epa, pd

Článek původně vyšel na webu Česká justice, který stejně jako Ekonomický deník náleží do mediální skupiny Media Network.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter