INZERCE

"Nové jméno a logo společnosti RWE na multifunkční hale Grugahalle v jejím domovském Essenu." foto: innogy

Největší dodavatel plynu snižuje cenu, ale podle ERÚ zůstává drahý

Přední prodejce zemního plynu vloni vyměnil značku RWE za innogy. Od letošního února prý dodává plyn levněji než doposud. Stále však zůstává drahý, alespoň podle Energetického regulačního úřadu, který doporučuje podstatně nižší cenu.

“Radikální proměna evropské energetiky, jejíž jsme svědky v posledních letech, citelně zasáhla všechny velké evropské energetické koncerny. RWE reagovala v loňském roce vyčleněním prodeje, sítí a obnovitelných zdrojů do nové dceřiné společnosti innogy,” vysvětluje Pavel Grochál, tiskový mluvčí tuzemské plynárenské jedničky.

Nabídka ovšem zůstává podobná. Innogy dodává zemní plyn v mnoha produktových řadách, které nesou staronová jména – například Benefit, Benefit+, eStart, Extra+, Ideal apod. Odlišné jsou pouze obchodní podmínky, zejména doba trvání smlouvy. Dodavatelé totiž musejí účtovat svoje zboží v energetických jednotkách, takže samotná komodita má vždycky stejnou kvalitu (zatímco dřívější měřítko, prostorový kubík, mohlo kvůli odlišnému chemickému složení obsahovat různé množství energie).

Ještě jako RWE snižovala společnost ceny vloni v květnu, tedy v závěru topné sezóny – a nyní pokračuje. “Už od prvního ledna platí nové levnější ceníky fixních produktů s víceletou smlouvou,” píše innogy v tiskové zprávě. Další příjemnou změnu slibuje od února, kdy mají tarify klesnout “v průměru o 4,1 %”. Důležitá státní instituce však není spokojena.

Energetický regulační úřad doporučuje zlevnit až o 31 %

Stát stanovuje kromě daní taky poplatky za distribuci energie, přesněji za přepravu, uskladnění a údržbu infrastruktury. Ze zákona nemůže upravovat tržní hodnotu zemního plynu, která tvoří asi pětinu až třetinu konečného vyúčtování, nepřímo úměrně spotřebě. Energetický regulační úřad (ERÚ) však vydal takzvané indikativní ceny, které mají posloužit odběratelům pro lepší orientaci a kontrolu.

“Spotřebitelé vidí na první pohled, zda za plyn zbytečně nepřeplácejí. Pokud ano, mohou tento argument použít před dodavatelem, když vyjednávají o snížení ceny,” říká Vladimír Černý, tiskový mluvčí ERÚ. Úřad zdůrazňuje, že nebude postihovat obchodníky, kteří prodávají komoditu dráž. Ze srovnání vyplývá, že některým aktuálním nabídkám společnosti innogy (Relax+ E a Standard) chybí k doporučeným cenám 13 až 31 % dalšího zlevnění.

 

Roční spotřeba Doporučené ceny Relax+ E Standard
1 MWh 882 Kč/MWh 1 089 Kč/MWh 1 227,84 Kč/MWh
6 MWh 732 Kč/MWh 837,38 Kč/MWh 936,43 Kč/MWh
10 MWh 682 Kč/MWh 887,85 Kč/MWh 982,04 Kč/MWh

Poznámka k tabulce: Doporučené ceny zveřejnil ERÚ pro 1. čtvrtletí roku 2017. Uvedené ceny společnosti innogy jsou spočítané podle kalkulátoru tzb-info.cz, pro domácnosti na největším distribučním území GasNet (celá Česká republiky kromě Prahy a jižních Čech). Roční spotřeba 1 megawatthodiny (MWh) odpovídá občasnému vaření na plynu, 6 MWh postačí také k ohřevu vody a 10 MWh odebereme, když navíc ještě příležitostně vytápíme pasivní dům. Vždycky zahrnujeme pouze dva poplatky pro dodavatele: za dodané množství (Kč/MWh) a paušál (Kč/měsíc), převedené na roční cenu 1 MWh, bez státem regulovaných položek.

Dominantní dodavatel přebírá zákazníky krachujících obchodníků

Pavel Grochál namítá, že innogy nese větší zodpovědnost než menší konkurenti. Podle zákona musí zabezpečit odběratele na většině tuzemského území, pokud zkrachuje jejich alternativní dodavatel. Takže innogy nakupuje plyn “rok i více před datem dodávky” a “na rozdíl od mnoha ostatních obchodníků” uskladňuje velké množství komodity v českých a moravských zásobnících. “Z našich zkušeností vyplývá, že kromě ceny nabývají pro zákazníky na důležitosti další parametry, jako úroveň obsluhy a zákaznický servis nebo právě bezpečnost dodávek,” říká Grochál.

Petr Woff