Češi a Němci by mohli spolupracovat prakticky ve všech hlavních nanotechnologických oborech, integrace Evropy tomu napomáhá.
První česko-německé konference o podnikání v nanotechnologiích Building Blocks of the Future se zúčastnilo šedesát podnikatelů a činovníků z obou stran hranice. Akci uspořádali společně CzechInvest a německá Společnost pro zahraniční obchod a investice GTAI. České a německé nanotechnologické firmy hledají možnosti spolupráce. Zástupci oboru se shodují, že mezi oběma zeměmi leží spousta ještě nevyužitého potenciálu.
Rozhovor s Jiřím Kůsem si můžete přečíst ZDE.
„České firmy nevědí, co se v Německu děje, a stejně tak německé firmy nevědí, co se vyvíjí v České republice,“ řekl Jiří Kůs, předseda nedávno založené Asociace nanotechnologického průmyslu. Hlavní cíl konference se soustředil na sběr témat a nápadů pro případnou spolupráci.
„Díky tomu můžeme zjistit, kde leží potenciál, a definovat, jak můžeme společně dominovat na trhu,“ poznamenal Rainer Müller, senior manažer pro nanotechnologie německé Společnosti pro zahraniční obchod a investice (GTAI – Germany Trade & Invest).
O nanotechnologiích si můžete více přečíst ZDE.
„V České republice se vám například podařilo transformovat tradiční textilní průmysl do výroby funkčních textilií s využitím nanovláken, nanostříbra a podobných. Další potenciál vidím i v tradičních průmyslových odvětvích, jako je třeba automobilový průmysl, výrobní technologie – funkční nátěry a samozřejmě nanoanalytika,“ vysvětlil Müller.
Češi a Němci by mohli spolupracovat prakticky ve všech hlavních nanotechnologických oborech. Česká republika je jeden z inkubátorů v oblasti nanovláken. Velmi nadějně se zde rozvíjí také fotokatalýza, tedy výroba nátěrů s nanočásticemi oxidu titanu, které čistí vzduch. České firmy dokáží vyrobit tyto nátěry s účinností až devadesát procent. Nanotechnologie lze dál využít také pro skladování energie v 3D bateriích, pro čištění kontaminované odpadní vody nebo ve zdravotnictví k vytváření nových orgánů či přikrytí hojících se ran.
Mohlo by vás zajímat
Česko-německé spolupráci nebrání ani předpisy. „Tím, že došlo k harmonizaci norem v rámci Evropy, stavíme s Německem na společném základu. Integrace Evropy nám to významně usnadňuje,“ řekl Jiří Kůs.
-of-