INZERCE

MZe by letos mohlo navrhnout způsob fungování rizikového fondu

Ministerstvo zemědělství zvažuje, že v druhém pololetí letošního roku předloží varianty činnosti fondu těžko pojistitelných rizik. Letos však fond fungovat nezačne, mohl by od příštího roku, řekl v rozhovoru s ČTK ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Ministerstvo zemědělství fond připravuje dlouhodobě, jeho zavedení se v minulých letech odsouvalo.

Fond by měl systematicky řešit situace, kdy stát v případě sucha nebo jiných nepojistitelných klimatických jevů vyplácí peníze. V současnosti to musí vždy schválit svým usnesením vláda. Malí zemědělci podle Tomana chtějí standardní podporu pojištění. Větší farmáři pak fond ve vlastních podnicích, do kterého by přispíval stát i oni, další alternativou je zatím přesně nedefinované propojení těchto dvou variant.

Podle Tomana se stále řeší, jaký by měl být poměr škod vůči příspěvku z fondu i administrativní obtížnost pro zemědělce. „Jak se budou hodnotit škody, co do toho bude zahrnuto, navíc čekáme na novou společnou zemědělskou politiku. Chystáme to, ale teď na stůl nic nedáme,“ uvedl Toman.

Pravidla nové zemědělské politiky by měla začít platit od roku 2021, současná skončí v letošním roce. Nyní se očekává, jak budou nová pravidla vypadat. České ministerstvo očekává dvouleté přechodné období, aby se tato opatření stačila připravit.

Zemědělce předloni nepostihlo sucho jen v Česku, ale téměř v celé západní a střední Evropě. V Polsku se škody odhadly na 11 miliard korun, v Belgii na 6,75 miliardy, v Německu na 17 miliard. V ČR činily deset až 11 miliard Kč. Nakonec si čeští zemědělci zažádali o odškodné 2,25 miliardy korun.

-čtk-