Úterý, 13. dubna, 2021

„Musí se přehodnotit nastavení jednotlivých rozpočtů a jejich priorit,“ říká vicepremiér Havlíček

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Daně se zvyšovat nebudou, musí se přehodnotit výdajové priority jednotlivých ministerstev. Zároveň vláda odmítá zrušit slevy na jízdném pro seniory a studenty, které ročně stojí 6 miliard korun. Vyplývá to z debaty vicepremiera a ministra dopravy a průmyslu Karla Havlíčka s viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem a prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou v Otázkách Václava Moravce.

Coronavirová krize ukázala i státním úředníkům, že řada věcí jde řešit digitálně a online. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (ANO) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce jako jeden z příkladů uvedl výhody videokonferencí se svými protějšky z celé EU místo toho, aby i s celým týmem cestoval do Bruselu. „Vlastně jsme zjistili, že vyřešíme vše, jako když se vidíme v Bruselu, akorát odpadají náklady na dopravu, ubytování apod. Tím se dá šetřit hodně peněz,“ řekl Havlíček v debatě o plánovaných úsporách ministerstev kvůli dopadům coronavirové krize.

Právě náklady na cesty do sídla Evropské unie uvedl jako možnost, kde ušetřit, když odmítl zrušení slevy na jízdném ve vlacích a autobusech, které navrhoval viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. „Obávám se, že tento program nezrušíme, je v programovém prohlášení vlády a už jsme to jednou slíbili a zavedli. Nepřišlo by mi fér to teď rušit, když právě senioři patří mezi nejvíce ohroženou skupinu. Jakmile se bude moct cestovat, tak by museli platit plné jízdné a to mi nepřijde v pořádku,“ odmítl Špicarův návrh Havlíček.

Vicepremiér také rezolutně odmítl, že byl měla vláda v plánu zvyšovat daně. „To jsme také řekli. Na začátku jasně zaznělo, že tato vláda daně nezvýší a tak to zůstane,“ řekl Havlíček.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by případné zvyšování daní provedl jen naprostý hlupák. „Potřebujeme, aby se ekonomika nadechla, jako po poslední ekonomické krizi a a pak se ukáže, že všichni zodpovědně platí daně a hledí si svých povinností,“ podpořil Havlíčka Prouza, který kladně hodnotí vládní plány investic.

„Zatím to vypadá, že se vláda poučila z chyby vlády z doby celosvětové ekonomické krize, která sice reagovala dobře, ale její velkou chybou bylo, že zastavila investice. To se teď, zdá se, nebude opakovat. Jsem přesvědčen, že za tři čtyři roky bude mít stát tyto investice zpět,“ řekl Prouza.

Podle Špicara se bude muset vláda zaměřit na reálnou digitalizaci a praktická řešení eGovernmentu, které naznačila současná situace s omezeným vycházením a možnostmi fyzických porad a schůzek. „Musíme rychleji implementovat všechny detaily Průmyslu 4.0 tedy digitalizace, využívání virtuální reality, digitálního dvojčete a řady dalších věcí. Vše půjde daleko rychleji, než dosud. S tím musí počítat i vláda, protože to bude generovat obrovské úspory. Opravdu musí začít běhat dokumenty a ne lidé. O tom se mluví dlouho, ale je s tím potřeba začít.“ řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Havlíček k tomu podotkl, že stále jen 20 % OSVČ má zřízenou datovou schránku i když je zdarma a jejím prostřednictvím lze požádat o příspěvky státu na řešení dopadů coronavirové krize.

Jiří Reichl

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter