MPSV podniká první kroky k čerpání z operačního projektu Zaměstnanost. Zakázku Předvídání kvalifikačních potřeb za téměř 14 milionů korun získá Fond dalšího vzdělávání.
Veřejná zakázka je součástí projektu Předvídání kvalifikačních potřeb, financovaného ze zdrojů Evropského sociálního fondu. Fond dalšího vzdělávání zakázku za 13 912 500 korun získá bez výběrového řízení; vzhledem k tomu, že fond je příspěvkovou organizací ministerstva práce a sociálních věcí ho úřad Michaely Marksové Tominové přiděluje de facto sám sobě.
PřeKvaP, jak se projektu zkráceně říká, se v domácí agendě neobjevuje poprvé. Realizovat se měl už v letech 2010 až 2011 a to v celkovém objemu skoro čtyřiaosmdesáti milionů korun. S plněním podmínek nutných pro čerpání projektu se sice 1. května 2010 v souladu s harmonogramem započalo (ministrem tehdy byl v úřednické vládě Jana Fischera nestraník Petr Šimerka; navrhovala ho ČSSD), to ale také bylo všechno. Vzhledem k přehodnocení priorit MPSV pod ministrem Jaromírem Drábkem (TOP09) byly však práce na projektu přerušeny a došlo k rozhodnutí o ukončení projektu. Faktická realizace projektu tedy neprobíhala a stejně tak nedošlo k čerpání finančních prostředků projektu. K poslednímu květnovému dni roku 2011 byl celý projekt na další více než tři roky zastaven.
PřeKvaP je zaměřen na vytvoření stálého systému předvídání vývoje na trhu práce a pravidelné zpracování projekcí kvalifikačních potřeb a sektorových studií v rámci tohoto systému. Bude obnášet jednak zpracování metodiky pro pravidelný sběr dat a produkci prognostických výstupů, jednak bude definovat optimální procesy a prostředí k zajištění prognózování.
V rámci projektu by postupně mělo dojít k průběžnému ověřování funkčnosti navrženého systému, a to tak, aby byla pravidelně vytvářena informační podpora MPSV, úřadů práce a dalších uživatelů při rozhodování, která ovlivňují dlouhodobou profesní a kvalifikační rovnováhu na trhu práce.
“Projekt přispěje ke zlepšení spolupráce služeb zaměstnanosti s partnery na trhu práce na národní i regionální úrovni, podpoří rozvoj zaměstnanosti a přispěje k prevenci před sociálním vyloučením a před nezaměstnaností,” píše se v dokumentech Evropského sociálního fondu v ČR.
PřeKvaP by se měl stát základem, okolo kterého bude možné čerpat prostředky operačního programu Zaměstnanost až do roku 2020.
-of-