Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) ministerstvo neplánovalo a neplánuje zpoplatnit wifi, zadalo si ale studii, která má zmapovat „využití volných pásem.“ 

Na kauzu zpoplatnění Wi-Fi si jistě pamatujete. Na veřejnost se dostal požadavek ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na změny v dokumentu Strategie správy rádiového spektra. O tyto změny ale MPO požádalo Český telekomunikační úřad až poté, co se vypořádal s připomínkami k tomuto dokumentu. Poté, co o záměru MPO napsal deník MF Dnes (více se dozvíte v tomto článku) a vzedmula se vlna odporu veřejnosti, zasáhnul sám předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministr Mládek od té doby vysvětluje, že nikdy nikdo na ministerstvu Wi-Fi zpoplatnit nechtěl.

Článek v MF Dnes vyšel v pátek 16. ledna a ještě ten den navečer ministr Mládek v rozhovoru pro DVTV (článek shrnující vývoj si můžete přečíst zde) tvrdil, že šlo jen o úvahy a dokud on bude v úřadu, potom se Wi-Fi zpoplatňovat nebude. Jenže včera Lidové noviny napsaly o tom, že ministerstvo si zadalo studii, která řeší, jak je možné volné frekvence zpoplatnit.

V úvahu tedy připadají dvě varianty. Ministr Mládek nebude ministrem napořád a připravuje tak svému nástupci podklady pro zpoplatnění bezlicenčních frekvenčních pásem. Zachová se jako chlap a skutečně nepodepíše nic, co by vedlo ke zpoplatnění Wi-Fi, jak se dušoval v rozhovoru s Martinem Veselovským v DVTV. V tom případě by nám měl říct, kdy plánuje svůj odchod z ministerstva, protože legislativa se může změnit a tak by jeho nástupce mohl dostat bezcennou studii. A na podobné bezcenné studie jsou policisté a státní zástupci dnes hákliví.

Mohlo by vás zajímat

Takže pokud nechce vystavit své podřízené trestnímu stíhání – konkrétně Vladimíra Bártla, který smlouvu na vypracování analýzy podepsal, a Jaroslava Holobradého, který si ji objednal, měl by porušit své slovo a učinit kroky ke zpoplatnění Wi-Fi, případně odstoupit, aby jeho nástupce mohl analýzy ještě využít. A do toho ještě doufat, že aktivní policisty a státní zástupce nenapadne se ptát, k čemu analýza záměru, o kterém ministr prohlašuje, že se realizovat nebude, zvlášť když jde jen o analýzu legislativy, na což má ministerstvo průmyslu a obchodu svůj odbor a vlastní právníky.

Jaké je přesné znění zakázky, kterou si MPO objednalo u společnosti Grant Thornton Advisory, která sice v popisu svých služeb nemá právní analýzy a nenajdete je ani v popisu činností pro telekomunikační sektor, ale jistě za 228 000 Kč bez DPH zvládne pročíst a analyzovat Zákon o elektronických komunikacích a všechny další předpisy, rozhodnutí, oprávnění a dokumenty, jejichž seznam s odkazy najdete na webu ČTÚ – a co tedy evidentně nezvládnou úřednicí ministerstva, když potřebují externí analýzu?

smlouva

Zmapování legislativní úpravu a rozsahu využití tzv. volných kmitočtových pásem (tj. úseků kmitočtového spektra, ve kterých lze provozovat vysílací zařízení na základě všeobecného oprávnění a bez poplatku) pro poskytování služeb elektronických komunikací, zejména pak služeb širokopásmového přístupu k internetu a dalších datových služeb.

Ve smlouvě (VZ/41500/15/01) je pak v části I. odstavec 4) uvedeno, že studie – Dílo – se musí specificky zaměřit na nejčastěji využívaná pásma, tj. pásma 2,4 GHz, 5 GHz, 10,5 GHz, 17 GHz a 24 GHz viz foto. Jinými slovy, studie se zabývá také zpoplatněním Wi-Fi. Autorům studie prozradíme, že bez toho, že by Česká republika zrušila svoje členství v ITU a dalších organizacích, minimálně ISM pásmo 2,4 GHz zpoplatnit nepůjde – nebo bude třeba nějak ošetřit, aby platilo jen za používání Wi-Fi modemů a ne třeba i za mikrovlnné trouby, které taky v tomto pásmu fungují. I když, pokud je možné platit za prázdná DVD a kopírky, potom je asi možné všechno.

smlouva2

Co je obsahem studie zatím nevíme. Smlouva byla podepsána 17. března a je v ní uvedeno, že studie má být odevzdána do 21 dnů od podpisu, tedy do 8. dubna. Na akceptaci má MPO pět pracovních dnů. Takže nejpozději dnes by MPO mělo mít akceptovanou studii, nebo by alespoň mělo studii reklamovat. Předpokládáme, že ministerstvo průmyslu a obchodu studii zveřejní, ať už dobrovolně, na dotaz médií nebo naši žádost o informace podle zákona 106/1999 o svobodném přístupu k informacím. Mluvčí ministerstva sice uvádí, že jde o interní pracovní dokument, ale k jeho smůle není objednaný z kapesného zaměstnanců, ale z veřejných prostředků, jménem ministerstva.

Budeme věřit, že ministr Mládek mluvil pravdu, stejně jako je pravdivé prohlášení na stránkách MPO k aktuálnímu vývoji kauzy „zpoplatnění Wi-Fi“, a to že se žádné zpoplatnění nechystalo a nechystá. Stejně tak nebudeme slovíčkařit a budeme brát Wi-Fi jako zjednodušení a nikoliv jako označení konkrétní rodiny technologií, které mimo jiné běží v pásmech 2,4 a 5 GHz, což by otevíralo prostor pro zpoplatnění jiných technologií v těchto pásmech a obecně zpoplatnění bezlicenčních pásem, protože na ty se ministra Mládka a ministerstva nikdo přímo neptal.

Rostislav Kocman

(text vyšel na webu Internetprovsechny.cz)