INZERCE

Vizualizace reaktoru BWRX-300. Foto: GE Hitachi

Modulární reaktor do Temelína dodá jeden ze sedmi uchazečů. Který z nich má šanci uspět?

Energetická společnost ČEZ chce během letošního a příštího roku vybrat dodavatele technologie pro první modulární jaderný reaktor v České republice. Šanci postavit první takový blok v areálu temelínské elektrárny má sedm firem, se kterými je ČEZ v kontaktu. Mezi favority patří společnosti GE Hitachi, NuScale a Rolls-Royce.

ČEZ nasadil ostré tempo, první modulární reaktor chce spustit do provozu už mezi lety 2032 a 2035. Téma zaujalo i poslance sněmovního podvýboru pro energetiku, které s aktuálním stavem soutěže ve středu seznámil člen představenstva ČEZ Tomáš Pleskač.

Termín „malý reaktor“ je zde poněkud zavádějící – výkon těch největších se blíží výkonu dukovanského bloku. Stručný přehled sedmi zvažovaných technologií včetně jejich silných a slabých stránek vypadá následovně:

BWRX-300 (300 MW)

První, co lze říct o modulárním reaktoru konsorcia GE Hitachi, je, že se jedná o varný reaktor. Ten je technologicky jednodušší a finančně výhodnější než běžné tlakovodní reaktory, ale v minulosti to bývalo na úkor bezpečnosti (stačí připomenout varný reaktor sovětského typu RBMK v Černobylu). Doba nicméně pokročila a GE Hitachi prohlašuje, že reaktor BWRX-300 splňuje ty nejpřísnější bezpečnostní požadavky.

Faktem je, že o technologii BWRX-300 je ve světě velký zájem. První závaznou smlouvu o stavbě bloku s tímto reaktorem podepsala na konci roku 2021 kanadská společnost Ontario Power Generation (OPG); umístí jej v areálu jaderné elektrárny Darlington. Výstavba má začít v příštím roce, očekávaný termín dokončení je v roce 2028.

Druhým vážným zájemcem je polský Orlen Synthos Green Energy, společný podnik chemičky Synthos a zpracovatele ropy PKN Orlen. Ten má ambiciózní cíl postavit v Polsku až deset reaktorů typu BWRX-300, které mají nahrazovat uhelné elektrárny i energetické zdroje v průmyslových areálech. První blok má být dokončen v roce 2029.

NuScale (77 MW)

Technologický startup NuScale Power se sídlem v Portlandu v Oregonu chce prorazit na trhu s malými reaktory. Ten měl původně mít elektrický výkon 60 megawattů, což později firma zvýšila na 77 MW. Mezi jeho výhody patří to, že jednotlivé díly (moduly) lze snadno převést na místo určení po silnici nebo po železnici. Tyto malé reaktory lze sdružit do celků o čtyřech, šesti či dvanácti jednotkách. Celkový výkon elektrárny tak může dosáhnout až 924 megawattů.

NuScale Power celkem hladce získal od amerického regulátora NRC licenci pro design reaktoru. První elektrárnu o šesti blocích má stavět v Idaho Falls, avšak projekt nabral již čtyřleté zpoždění. Aktuální odhad je, že se začne stavět na konci roku 2025 a hotovo bude v roce 2030. Jistá deziluze vypukla poté, když se ukázalo, že vyrobená elektřina bude až dvakrát dražší než původně slibovaných 58 dolarů za megawatthodinu.

Přes tyto je o technologii NuScale velký zájem i v Evropě. Těžební podnik KGHM Polska Miedź loni v únoru podepsal smlouvu o dodávce technologie, v první fázi má o čtyři reaktory. V další fázi jich může být až dvanáct. Díky nim chce KGHM dekarbonizovat své aktivity v oboru těžby a zpracování mědi v Dolním Slezsku. Vážný zájem o reaktory NuScale mají také energetické firmy v Estonsku a Rumunsku.

Další bod pro NuScale: v minulých dnech získal jako první certifikaci designu malého modulárního reaktoru od amerického jaderného dohledu U.S. NRC.

Nákres soustavy propojených reaktorů NuScale. Zdroj: NuScale Power

Holtec SMR-160 (160 MW)

Třetí americký zástupce na shortlistu společnosti ČEZ je zatím méně známý než jeho konkurenti. Podnik Holtec International se od roku 1986 zabývá výrobou komponentů pro jaderné elektrárny a také jejich vyřazováním z provozu a demontáží reaktorů. Oblast působnosti si rozšířil o lehkovodní 160megawattový reaktor. Firma poněkud optimisticky hovoří o spuštění prvního reaktoru v roce 2029, ale zatím nemá jistou ani jednu objednávku.

UK SMR (470 MW)

Velké ambice má britský koncern Rolls-Royce, který vyvíjí modulární reaktor o výkonu 470 megawattů. Uspět s ním chce na domácím trhu, ale i v zahraničí. Rolls-Royce sází na atraktivní architektonické provedení elektráren a odvážně hovoří o spuštění prvního bloku do roku 2030. Podle posledních zpráv vybral tři vhodné lokality v Británii – první reaktor by tak mohl vyrůst u Sunderlandu nebo Redcaru v severovýchodní Anglii, případně v Deeside na severu Walesu.

Nuward (2x 170 MW)

Projekty malých modulárních reaktorů chystají také tři hráči na trhu velkých jaderných bloků – EDF, KHNP a Westinghouse. V případě francouzského EDF se jedná o reaktor Nuward. V jedné hale mají být umístěny dva propojené 170megawattové reaktory, které sdílejí část zařízení. Nuward se má uplatnit při náhradě uhelných elektráren a energetických zdrojů v průmyslových závodech.

Otázkou je, kdy bude tato technologie k dispozici. Odhady EDF hovoří o zahájení výstavby prvního bloku v roce 2030, tedy poměrně pozdě. Zájem investovat do elektrárny s reaktory Nuward před pár dny oznámil polský obchodník s obnovitelnou energií Respect Energy.

SMART/iSMR (110 MW)

Korejská KHNP je známá hlavně jako dodavatel velkých jaderných reaktorů o výkonu až 1450 megawattů. Jisté ambice však má také v oboru malých modulárních reaktorů. V minulých letech zkoušela prorazit s konceptem SMART100, avšak ani dlouhá vyjednávání o stavbě těchto reaktorů v Saúdské Arábii nevedla ke konkrétnímu výsledku.

Na jaře 2021 Korejci oznámili, že tento „ležák“ přepracují do atraktivnější podoby, označované jako iSMR. Zahájení výstavby první elektrárny s tímto reaktorem je reálné nejdříve v roce 2030, což šance Korejců uspět v temelínské soutěži značně snižuje.

Westinghouse SMR (300 MW)

Uspět na trhu středně výkonných reaktorů by chtěl také americký Westinghouse, jehož hlavním produktem je velký reaktor AP1000. Ten je ve hře o stamiliardovou zakázku v Elektrárně Dukovany II a má zde nemalou šanci uspět. Naopak menší 300megawattový reaktor je zatím v rané fázi příprav a zatím to ani nevypadá, že by se objevil vážný zájemce o jeho pořízení.

Ještě dodatek na závěr. Vlastní design malého či středního reaktoru chce vyvinout také výzkumný ústav ÚJV Řež, jehož většinovým vlastníkem je ČEZ. Malý tlakovodní reaktor CR-100 s tepelným výkonem 100 MWt a elektrickým do 30,8 MW má nalézt možné uplatnění hlavně při nízkoemisní výrobě tepla v moderních teplárnách. Šanci dostane možná později; v případě pilotního projektu v Temelíně chce ČEZ vsadit na „dotažené“ technologie připravené ke komerčnímu využití.

David Tramba