INZERCE

Vizualizace areálu elektrárny s malým reaktorem CR-100, na kterém pracuje skupina ÚJV v Řeži u Prahy. Foto: Centrum výzkumu Řež

ÚJV Řež chystá malý jaderný reaktor s ambicí nahradit uhelné a plynové kotle v teplárnách

ÚJV Řež, jaderně výzkumné centrum náležící do Skupiny ČEZ, pracuje na dalším malém jaderném reaktoru. Po dříve oznámených projektech Energy Well a HeFASTo nyní přišla řada na třetí záměr – reaktor CR-100. Ten má nalézt možné uplatnění hlavně při nízkoemisní výrobě tepla v moderních teplárnách.

Takovou ambicí se v minulých dnech na sociálních sítích pochlubila mateřská Skupina ČEZ. Naopak ÚJV zatím nový reaktor nechce příliš komentovat. „Projekt, na který se dotazujete, je ve svém začátku. Brzy za celou Skupinu ČEZ nalezneme způsob, jak o něm ve vhodnou dobu budeme informovat,“ odpověděl vedoucí oddělení marketingu v ÚJV Řež Milan Mika.

Navzdory výše řečenému již Centrum výzkumu Řež, což je dceřiná firma ÚJV, zveřejnilo na vlastní webové adrese cr100.cz poměrně obsáhlou prezentaci nového reaktoru. S ohledem na dosavadní zkušenosti s tlakovodními reaktory v Česku se má jednat o podobné řešení, jaké známe z tlakovodních reaktorů v Temelíně a Dukovanech. Díky tomu bude možné v maximální míře zapojit tradiční české výrobce komponentů a technologií pro jaderné elektrárny.

Výkon reaktoru okolo 100 MWt má nabídnout optimální řešení pro české teplárenství. Při kogeneračním provozu nabídne využitelnou dodávku tepla v rozsahu 72 MWt a současně umožní výrobu elektřiny o výkonu zhruba 10 MW. Může se zaměřit také výhradně na produkci elektřiny, v tom případě by netto výkon dosáhl 30,8 MW. Z takového výkonu by následně mohl například vyrábět 560 kilogramů vodíku za hodinu.

Vizualizace malého modulárního reaktoru CR-100, na kterém pracuje skupina ÚJV v Řeži u Prahy. Foto: Centrum výzkumu Řež

Skupina ÚJV dále v prezentaci uvádí, že na konceptu reaktoru CR-100 začal pracovat v roce 2021. Studie proveditelnosti je již hotová. Následovat má příprava projektové dokumentace až po detailní design, což zabere odhadem 7 let. Nebude to levné, náklady se vyšplhají na zhruba dvě miliardy korun.

„Stát může zajistit prostřednictvím dotační finanční podpory konsorciu českých firem podmínky pro realizaci projektu a přípravu náležité dokumentace,“ přiznává ÚJV zájem o dotaci z veřejných peněz.

Dlužno dodat, že ÚJV a jeho dceřiná firma Centrum výzkumu Řež připravují celkem už tři různé projekty malých modulárních reaktorů: Energy Well, heliem chlazený reaktor čtvrté generace HeFASTo a nyní ještě CR-100. Otázka je, zda nejsou tři takové projekty na české poměry zbytečný luxus. Konkurenční řešení pro dekarbonizaci českého teplárenství navíc chystá také společnost Teplátor; o tomto projektu Ekonomický deník informoval loni v prosinci.

Uvést reaktor na trh není jen tak. Nejprve musí regulátor schválit basic design, což znamená několik let času, několik miliard korun vynaložených nákladů a nejistý výsledek. Na tom nejspíš většina českých projektů malých modulárních reaktorů ztroskotá. „Pokud se bude stavět v Česku v příštích dvaceti letech malý modulární reaktor, tak půjde o zahraniční design,“ očekává šéfka jaderného dozoru SÚJB Dana Drábová.

David Tramba