INZERCE

Peníze, české koruny. Foto: Státní tiskárna cenin

Modernizační fond bude skromnější. Pokles cen povolenek z něj ubral 120 miliard korun

Peněz na modernizaci české energetiky a průmyslu bude méně, než stát předpokládal. Ministerstvo životního prostředí na konci loňského roku očekávalo, že z prodeje emisních povolenek získá do roku 2030 zhruba 500 miliard korun, které rozdělí prostřednictvím Modernizačního fondu. Nový odhad už počítá „pouze“ s 384 miliardami korun.

Tato informace se objevuje ve Zprávě o stavu implementace Modernizačního fondu v České republice, kterou dnes projednají ministři a kterou má Ekonomický deník k dispozici. Odhad z konce loňského roku byl založen na předpokladu, že průměrná cena emisních povolenek dosáhne nejméně 100 eur za tun CO2. Jenže letos se cena povolenky propadla až na 60 eur. Aktuální odhad Ministerstva životního prostředí (MŽP) zní, že průměrná cena povolenky dosáhne 80 eur a stát tak do Modernizačního fondu vybere okolo 380 miliard korun.

Spolu s nižším odhadem ministerstvo proškrtalo objem peněz určený na jednotlivé programy Modernizačního fondu. Například na modernizaci a ekologizaci tepláren (HEAT) bude vyhrazeno necelých 77 miliard korun oproti loňskému odhadu 100 miliard. Stejně klesl také objem peněz na investiční dotace na stavbu fotovoltaických elektráren či jiných obnovitelných zdrojů (RES+). Objem peněz na ekologizaci průmyslových podniků (ENERG ETS) klesne z 80 na 61 miliard korun.

Kolik peněz nabídne Modernizační fond k rozdělení

Odhadovaný objem prostředků v Modernizačním fondu (odhad k 30.6.2024). Zdroj: Zpráva o stavu implementace Modernizačního fondu

Na druhou stranu platí, že peněz pro zájemce je zatím dost. Státní fond životního prostředí zatím rozhodl o přidělení 88,7 miliardy korun pro 174 tisíc zájemců. Jejich počet je vysoký hlavně s ohledem na financování programu Nová Zelená úsporám prostřednictvím Modernizačního fondu (program HOUSEnerg), kam spadá třeba investice do pořízení domácí střešní fotovoltaiky. Do této oblasti směřuje i značná část přiznaných dotací, konkrétně 32,5 miliardy korun.

Co se týká ostatních programů, na počet projektů vede RES+. Počet podpořených fotovoltaických elektráren již dosáhl 1865, výše přiznané dotační podpory dosahuje 14,5 miliardy korun. Roste však riziko, že mnoho investorů své záměry v solární energetice vzdá s ohledem na propad spotových cen elektřiny v denních hodinách, kdy fotovoltaiky zaplavují trh nadbytečnou energií. Co se týká výše dotací, tady vede teplárenský program HEAT; stát na 28 podpořených projektů vyplatí 31,6 miliardy korun.

Modernizační fond: Podpořené projekty a přiznané dotace

Schválené projekty s podporou z Modernizačního fondu k 30.6.2024. Zdroj: Zpráva o stavu implementace Modernizačního fondu

Jak dále MŽP uvádí ve své zprávě pro vládu, k 30. červnu 2024 bylo přiznáno financování z ModFondu projektům, které souhrnně přinášejí České republice nový instalovaný výkon ve fotovoltaice ve výši 2 642 MW a tepelný výkon moderních tepláren ve výši 1141 MWt. Očekávané snížení emisí díky podpořeným projektům dosáhne 11,4 milionu tun CO2 za rok a snížení spotřeby neobnovitelné primární energie má dosáhnout 73 milionů gigajoulů za rok.

Od počátku roku 2021 do června 2024 Česká republika načerpala na základě schválení předložených investičních návrhů Evropskou investiční bankou (EIB) celkem 4,34 miliardy eur, v přepočtu se jedná o 105,5 miliardy korun. Objem schváleného financování ze strany EIB, která peníze vybrané z prodeje povolenek přiděluje na energetické a ekologické programy v členských zemích EU, již přesáhl 270 miliard korun.

Více se o čerpání peněz z Modernizačního fondu dočtete ve zprávách:

Stát opět naděloval miliardy z ModFondu. Největší dotaci získala Veolia na ekologizaci Teplárny Karviná

Stát bude opět nadělovat z Modernizačního fondu, tentokrát 9 miliard na fotovoltaiku

Rekordní dotace 7,5 miliardy korun. ČEZ ji použije na přechod Elektrárny Mělník z uhlí na plyn

ČEZ postaví dvě desítky fotovoltaik za skoro 4 miliardy korun. Z toho miliardu pošle stát z ModFondu

David Tramba