Výhled světové ekonomiky po šesti letech od finanční krize počítá v letošním roce s růstem světové ekonomiky o 3,5 procenta a v příštím roce o 3,7 procenta. Uvedla to šéfka MMF Christine Lagardeová.
Lagardeová v indickém Dillí upozornila na rizika nestability na finančních trzích vyplývající z odlišné měnové politiky předních světových centrálních bank. Spojené státy a Velká Británie podle nejvlivnější ženy globální ekonomiky svůj postoj normalizují, zatímco eurozóna a Japonsko posilují měnovou stimulaci. „I když je tento proces dobře řízen, jeho výsledkem může být nadměrná nestabilita na finančních trzích, včetně Indie,“ citovala Lagardeovou agentura Reuters.
Eurozónu a Japonsko podle šéfky MMF ohrožuje také přetrvávající nízký ekonomický růst a nízká inflace. Je tak pro ně obtížné snížit nezaměstnanost a dluh a zvyšuje to riziko recese a deflačních tlaků. Rozvíjející se trhy pak musejí čelit třem hrozbám, a to silnějšímu dolaru, vyšším globálním úrokovým sazbám a větší nestabilitě v přílivu kapitálu, uvedla Lagardeová.
Lagardeová do Indie, která v současnosti představuje jednu z nejdynamičtějších světových ekonomik, přijela na pozvání tamního ministra financí Aruna Jaitleye.
Světová finanční a hospodářská krize postihla indickou ekonomiku jen částečně díky uzavřenosti ekonomiky a absorpční schopnosti indického vnitřního trhu. Ačkoliv se HDP od r. 2007 zpomaluje a v r. 2012 dosáhl růst HDP 5,5 %, výkon indické ekonomiky patří dlouhodobě mezi výkonné státy. Příčinou poklesu indické ekonomiky v posledních dvou letech je pokles průmyslové výroby, pokles exportu a zvyšující se deficit zahraničního obchodu, mající za následek prohlubování deficitu běžného účtu platební bilance.
Podle odhadů Goldman Sachs bude velikost indické ekonomiky v r. 2015 na úrovni Itálie a v r. 2040 se stane třetí největší ekonomikou světa. Oproti stárnoucímu Západu Indie disponuje na léta dopředu masou lidského kapitálu, které indická vláda hodlá poskytovat kvalitnější vzdělání. Indie se snaží posílit svůj (nejen ekonomický) vliv mezi svými sousedy a v tomto duchu realizuje i tzv. Look East Policy se zřetelem na posílení vztahů s asijskými dynamickými ekonomikami (SAARC, BIMSTEC, ASEAN, Jižní Korea apod.), svou pozici prosazuje i v rámci neformálních formací (BRIC, IBSA, G4).
-of-