Ministr zemědělství: Situace s kůrovcem byla dlouhodobě podceňována

Kůrovcová kalamita na Šumavě. Foto: wikimedia

Lesy ČR od včerejška vede dosavadní ředitel vodního a lesního hospodářství Lesů ČR Tomáše Pospíšila. Kůrovcovou kalamitou se bude intenzivně zabývat Ludvík Řičář, dosavadní krajský ředitel Lesů ČR v Liberci. Na ministerstvu zemědělství dnes jedná meziresortní skupina, které se zúčastní i premiér Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec a zástupci dalších institucí.

Hlavním úkolem Lesů ČR pod vedením pověřeného ředitele Tomáše Pospíšila bude podle ministra zemědělství Jiřího Milka maximálně využít veškeré těžební kapacity, aby se zamezilo šíření kůrovce. Nově jmenovaný krizový manažer pro kůrovcovou kalamitu Ludvík Řičář by se měl soustředit na řešení situace v nejvíce postižených oblastech. O tom, že tuto funkci hodlá ministerstvo zemědělství zřídit, jsme informovali již minulý týden v textu Ministerstvo zemědělství: Kůrovcová kalamita přesáhla rámec, na který je lesnictví nastaveno. Hodlá zřídit krizový…

„Od začátku svého působení ve funkci ministra upozorňuji na nedostatečná dosavadní opatření proti kůrovci, jsem přesvědčen, že situace byla podceňována. Zásadně odmítám tvrzení, že Ministerstvo o stavu lesů veřejnosti lhalo, jak dnes uvedl místopředseda sněmovního zemědělského výboru Radek Holomčík,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Případné svolání mimořádné schůze Sněmovny, o kterém včera hovořila Česká pirátská strana, ministr uvítal. „Než o tom bude chtít kdokoliv diskutovat, doporučuji zajet se na místo podívat. Rád zájemce osobně provedu lesy, přesněji tím, co z nich zbylo,“ uvedl ministr Milek.

Pověřený ředitel Pospíšil řekl, že státní firma pokračuje v nahodilé těžbě kalamitního a kůrovcového dříví a v pěstebních pracích i v ochraně lesa. „S Ministerstvem zemědělství a dalšími institucemi i smluvními partnery připravujeme různé varianty řešení důsledků vývoje letošního počasí,“ uvedl Tomáš Pospíšil. Výběrové řízení na generálního ředitele nechce ministr Milek zatím vypisovat. Podle všeho tak učiní jeho nástupce ve vládě.

Dnes se na ministerstvu zemědělství sejde meziresortní skupina, které se zúčastní i premiér Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec a zástupci dalších institucí. Bude probírat možnosti řešení stávajícího stavu, který ministerstvo v materiálech určených členům kabinetu v demisi označuje za kalamitu přesahující principy na nichž je postaven lesnický systém v České republice. Vedení ministerstva zemědělství připravuje různé varianty, jak stávající situaci vyřešit.

Pracovní skupina se pravděpodobně bude zabývat návrhem na vyhlášení nouzového stavu, a to z důvodu přírodní katastrofy. To by umožnilo mimořádné postupy po dobu vyhlášení nouzového stavu. Druhá varianta předpokládá ustanovit formou usnesení vlády funkci „vládního zmocněnce pro řešení kalamitní situace v lesích v ČR“. Ten byl zatím jmenován jen  ministrem zemědělství jako krizový manažer ministerstva. Je možné, že se na dalším zasedání vlády stane vládním zmocněncem.

Tento zmocněnec by byl v čele kalamitního štábu, zřízeného při Ministerstvu zemědělství, přičemž jeho členy by byli zástupci všech dotčených ministerstev, jiných ústředních orgánů státní správy a krajů – vzhledem k závažnosti situace minimálně na úrovni věcně příslušných náměstků. Vládní zmocněnec by současně v periodicitě cca 14 dnů pravidelně informoval členy vlády o postupu prací a plnění doprovodným usnesením uložených úkolů,“ uvádí ministerstvo zemědělství v materiálu pro členy Babišova kabinetu v demisi.

Jiří Reichl 

O tématech spojených s kůrovcem a Lesy ČR jsme psali:

Kůrovcová kalamita nezatěžuje „jen“ lesáky. Na hraně kapacit jsou i dřevozpracující podniky 

Ministerstvo zemědělství: Kůrovcová kalamita přesáhla rámec, na který je lesnictví nastaveno. Hodlá zřídit krizový… 

Další opatření kvůli suchu: Lesy ČR postavily na jižní Moravě retenční nádrž 4.5.2018

Lesy ČR letos očekávají dramatický propad zisku 16.4.2018

„Prokletá“ Ostravice. Lesy ČR musí zaplatit 175 tisíc za špatné hospodaření dodavatele

Energetické firmy se bouří proti tomu, jak Lesy ČR vyčíslují škody na porostech

Lesy ČR se zlobí. Nevládne prý v nich klientelismus

Lesy ČR mají problém, hrozí jim pokuta až 5 milionů korun

Poslanci zemědělského výboru nemají jednotný názor na miliardový tendr státního podniku esy ČR

Rittiga ve firmě Lesy ČR nahradila Babišova Mafra, vyplynulo z Otázek Václava Moravce

Projektová dokumentace sídla Lesů ČR vyjde na 36 milionů

Další „malá domů“ pro šéfa Lesů ČR? Firma v níž šéfuje jeho bratr má…

Lesy České republiky: státní podnik nebo rodinná firma?

Lesy České republiky nakupují uniformy za 20 milionů. Bez tendru

ÚOHS zakázal Lesům plnit smlouvy z velkého tendru

Lesům vloni škodilo počasí, těžily se hlavně narušené stromy

Ministerstvo zemědělství chce opět prodávat dřevo několikrát zpochybněnou metodou