Středa, 10. srpna, 2022

Ministerstvo průmyslu nemá v plánu získat pro stát zásobníky plynu, které prodává RWE

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Nová česká vláda nemá zájem získat pod státní kontrolu podzemní zásobníky plynu. Očekávaná změna vlastnictví firmy RWE Gas Storage totiž nepřinese významnější rizika pro stát. Prodej oznámený v prosinci koncernem RWE navíc komplikuje jeden zádrhel, a sice ocenění základní náplně plynových zásobníků.

Podle vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu pro Ekonomický deník stát neuvažuje o tom, že by se přímo či prostřednictvím jím vlastněných společností ve zvažované transakci účastnil. Má to dva hlavní důvody – současnou cenu zemního plynu a také legislativu. Provozovatel zásobníku plynu totiž musí ze zákona umožňovat přístup třetích stran k uskladňovací kapacitě a nabízet ji formou transparentní soutěže.

Současné vysoké ceny plynu se promítají do ocenění základní plynové náplně zásobníku, tedy takzvané podušky. Tu nelze z podzemí vyčerpat s ohledem na stabilitu úložiště. Tím se ocenění podzemních zásobníků dostává do extrémních hodnot, které nejspíš nebude nikdo ochotný zaplatit. Soutěž tak může i z tohoto důvodu skončit neúspěšně.

Hypoteticky by připadalo v úvahu několik možných kupců pod kontrolou státu. Státem vlastněné podniky Mero a Čepro podnikají v podobném oboru. Mero vlastní ropovody a nádrže na strategické ropné rezervy, Čepro je mimo jiné majitelem nádrží na skladování ropných produktů. Dalším zájemcem by mohl být ČEZ, ten však zatím svou případnou účast v soutěži nechce komentovat.

Zprávu, že energetický koncern RWE chce prodat šest zásobníků plynu na českém území, přinesl jako první v polovině prosince deník Handelsblatt. RWE si od prodeje slibuje výnos kolem 500 milionů eur. Organizování soutěže dostala na starost investiční banka Barclays. Jedná o jednu z posledních společností, které RWE v Česku vlastní. Další podniky, které získalo po privatizaci českého plynárenství v roce 2002, již RWE rozprodalo v minulých letech.

RWE Gas Storage je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v České republice. Vlastní šest podzemních zásobníků s celkovým využitelným objemem přes 2,7 miliardy metrů krychlových, což odpovídá přibližně dvouměsíční spotřebě plynu v zimním období. Tržby podniku se v minulých letech pohybovaly okolo 1,65 miliardy korun, čistý zisk (bez vlivu přeceňování majetku) se pohyboval od 150 do 330 milionů.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter