Úterý, 24. května, 2022

Ministerstvo obrany utratí miliardy korun

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA


Mezi ministerstva, jehož veřejné zakázky vždy budí velký zájem, bezesporu patří ministerstvo obrany. Nedávno poslalo do vlády informaci o „významných“ zakázkách, které hodlá v letošním roce vypsat.

Většina z nich je naplánována na několik let, ale zahájena bude už letos. Celkově má jít o zakázky za více než 22 miliard korun.

Skutečnost, že je potřeba nahradit řadu let přesluhující ruské vrtulníky MI 24/35, které drží pohromadě jen díky šikovnosti vojenských techniků, je řadu let známá. Navíc jsou opraváři notně závislí na dodávkách ruské vojenské techniky, což také není úplně růžová situace s ohledem na celosvětový ekonomický vývoj a ruské aktivity v krizových oblastech.

Plánovači Ministerstva obrany ČR (MO) odhadují, že cena dvanácti nových víceúčelových vrtulníků by se neměla přehoupnout přes 8,6 miliardy korun a chtěli by je mít „pod střechou“ do roku 2026. Zároveň však přiznávají, že „doba plnění i předpokládaná hodnota VZ se mění v závislosti na konkrétních informacích od výrobců, případně na podaných nabídkách.“ Ekonomický deník doplňuje, že také na kurzu hlavních světových měn a politických změnách v naší vládě.

Ministerstvo obrany potřebuje až 10 miliard

Necelých šest miliard korun pak bude obrana potřebovat na mobilní 3D radar, který je určen na kontrolu leteckého provozu v tzv. „malých výškách“ do 3000 metrů. Stávající jsou již za hranou své technické životnosti. K pořízení těchto radarů nás váží spojenecké úmluvy, jelikož za provoz do 3000 metrů si každá země ručí sama a tvoří jednu z páteřních schopností ochrany vzdušného prostoru. „Doplní schopnosti FADR (Fixed Air Defence Radar) – radiolokační pole vytvořené na výškách od 3 000 m do 30 000 m v rámci „alianční odpovědnosti“ (technikou NATO) a schopnostmi letectva, to vše nepřetržitě v režimu 24/7,“ uvádí se v důvodové zprávě k tomuto plánovanému nákupu.

Zajímavostí je, že radiolokátory by měly podle údajů MO stát polovinu (2976 mil. Kč) a druhou polovinu bude stát jejich logistická podpora. Další položkou je šest obrněných kolových vozidel postavených na platformě TATRA, kterou armádní nadšenci znají také pod označením TITUS (nedávno jej testoval také Autosalon. Zajímavou reportáž lze shlédnout zde). „Vozidly by měla být vybavena místa velení brigádního, plukovního a praporního typu a místa velení jednotek bojové podpory a bojového zabezpečení,“ píše se v důvodové zprávě. Celková cena by měla být těsně nad dvěma miliardami korun.

Úklid za 900 milionů a přístavba nemocnice v Brně

Na 899 milionů korun by měly mezi lety 2017 a 2020 přijít úklidové práce v budovách spravovaných ministerstvem obrany a to včetně dodávky hygienických a čisticích prostředků. V této částce se počítá s tím, že vítězná firma zajistí i údržbu venkovních ploch. O 26 milionů korun levnější by měla být stavba pavilonu operačních oborů v areálu vojenské nemocnice v brněnských Zábrdovicích. Vzniknout by měly dvě nové jednotky s kapacitou až 45 lůžek.

Plány souvisí s požadavky na péči o válečné veterány a také rozšíření tzv. „následné péče“. Nové operační kapacity by měly také zvýšit finanční soběstačnost Vojenské nemocnice Brno, která má velmi dobrou pověst. Přípravné práce by měly být zahájeny v prvním pololetí letošního roku a přijít by měly na 30 milionů korun. Hotovo by mělo být v roce 2019.

Největší letos vynaloženou částkou by mělo být téměř 551 milionů korun na pořízení munice nutné pro výcvik armády i její případné reálné nasazení, jelikož ve skladech se již nenachází dostatečné množství zásob.

Jiří Reichl

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter