Pondělí, 24. ledna, 2022

Ministerstvo obrany nesouhlasí s půlmiliardovou pokutou za vojenské vrtulníky. Podalo správní žalobu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Obrana je stále přesvědčena, že její postup při zakázce na armádní vrtulníky byl správný, a s pokutou nesouhlasí. Sankci ve výši 550 milionů korun, jejíž udělení je pravomocné, uhradilo minulý týden. Ministerstvo nyní proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podalo správní žalobu.

Podle rozhodnutí ÚOHS se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků. 

Pravomocné rozhodnutí

Rozhodnutí ÚOHS potvrdil na začátku dubna jeho předseda Petr Mlsna. Ministerstvo obrany však s pokutou nesouhlasí. 

„Jsme nadále přesvědčeni o správnosti našeho postupu. Nelze vyřizovat obstrukční námitku firmy, která námi nebyla v rámci zakázky vláda-vláda napřímo oslovena,“ říká mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek a dodává: „Proto jsme proti rozhodnutí ÚOHS ve čtvrtek podali správní žalobu ke Krajskému soudu v Brně.“

Ministerstvo se rozhodlo koupit dvanáct vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Českým vojákům je dodá americká firma Bell za 646 milionů dolarů. 

Nabídka neodpovídala požadavkům

Armáda dostane osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Při hledání dodavatele ministerstvo kromě americké vlády oslovilo také italskou vládu. 

Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, neodpovídala ale podle ministerstva armádním požadavkům. Stroje například nesplňovaly podmínku na odzkoušení v operacích.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již dříve uvedl, že rozhodnutí ÚOHS může v důsledku zbrzdit modernizaci armády, protože připouští možnost, aby zakázku napadnul výrobce nebo obchodník, i když nebyl jejím přímým účastníkem. Proto avizoval, že se ministerstvo obrátí na soud.

čtk

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter