Úterý, 17. května, 2022

Ministerstvo obrany dostalo od antimonopolního úřadu pokutu půl miliardy za nákup vrtulníků

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil ministerstvu obrany pokutu přesahující půl miliardy korun za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek kvůli nákupu armádních vrtulníků. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil svým prvostupňovým rozhodnutím z 2. února 2021 Ministerstvu obrany České republiky pokutu ve výši 550 000 000 korun za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek kvůli nákupu armádních vrtulníků. Pořízení dvanácti strojů americké firmy Bell za 15 miliard korun u antimonopolního úřadu zpochybnil italský výrobce Leonardo, který své levnější stroje neúspěšně nabízel české armádě. Ministerstvo si za svým postupem stojí.

„Přestupku se ministerstvo dopustilo tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států amerických dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo S.p.A., která je výrobcem mj. armádních vrtulníků,” oznámil mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Již dříve úřad rozhodl o tom, že vzhledem k bezpečnostním zájmům státu v dané věci neuloží zákaz plnění smlouvy.

„Nelze přistoupit na fakt, že jsme měli vyřídit námitku někoho, kdo nám není schopen dodat, co požadujeme, a nebyl námi nikdy napřímo osloven. To je z pohledu zajištění obranyschopnosti České republiky nepřijatelné, protože to může modernizaci armády zpozdit o měsíce až roky. Stojíme si za naším postupem a považujeme ho za správný. Za zcela neadekvátní považuji i výši vyměřené sankce,“ uvedl pro server Novinky ve vyjádření ministr obrany Lubomír Metnar, který smlouvu podepsal.

Antimonopolní úřad už se tendrem zabýval od loňského února na návrh italské firmy Leonardo, která žádala uložení zákazu plnění smlouvy za zhruba 17 miliard korun. Úřad sice v srpnu návrhu italské firmy zamítl, upozornil ale, že ministerstvo při zakázce chybovalo. Přestože 20. listopadu loňského roku obdrželo od firmy Leonardo námitky k tendru, smlouvu s vítězem podepsalo hned následující den. O námitkách se přitom rozhodlo až 5. prosince loňského roku. Právě kvůli této chybě nyní ÚOHS vede s ministerstvem přestupkové řízení.

Byla smlouva uzavřena dřív? Neměla platit, ale byly by ohroženy bezpečnostní zájmy

„Zákon v tomto případě předpokládá uložení zákazu plnění smlouvy, jestliže je podán příslušný návrh. V uvedeném případě však bylo zjištěno, že uložení zákazu plnění smlouvy by znamenalo ohrožení existence širšího obranného nebo bezpečnostního programu, který má zásadní význam z hlediska bezpečnostních zájmů státu,“ vysvětlil tehdy mluvčí úřadu Martin Švanda, proč ministerstvo mohlo v nákupu vrtulníků pokračovat.

Ministerstvo obrany se loni rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Americká firma Bell českým vojákům dodá za 646 milionů dolarů, tedy 17,6 miliardy korun s DPH, osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Italská nabídka na stroje Agusta AW 139M byla levnější, měla ale podle ministerstva nedostatky. Stroje například nesplňovaly armádní požadavek na odzkoušení v operacích.

(hrb, chl)

Tématu nákupu těchto strojů se Ekonomický deník věnoval velmi podrobně. Přinesli jsme také řadu textů, které vývoj zákulisních dohod popisovaly.

Hrozí ministerstvu obrany arbitráž kvůli nákupu amerických vrtulníků? 

Stát může pořídit americké vrtulníky. Leonardo neuspělo u ÚOHS, může ještě podat rozklad 

Armáda bude mít americké víceúčelové i bojové vrtulníky 

Skandál na obraně, díl 3. Přestože v požadavcích české armády italské vrtulníky výrazně předčily… 

Skandál na ministerstvu obrany, díl 2. Příliš drahé vrtulníky prosazovali náměstek Koštoval a bývalý… 

Skandál na ministerstvu obrany, zmizel důležitý polský dopis. Aneb, jak se (ne)nakupovaly nové vrtulníky… 

Obrana „brzdí“ při vyjednávání o vrtulnících, už nejedná „exkluzivně s USA“ 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter